Gündem Haberleri

  Teslim olan PKK'lıdan itiraflar

  Halil COŞKUN/SİLOPİ (Şırnak), (DHA)
  13.11.2009 - 14:19 | Son Güncelleme:

  TERÖR örgütü PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarından kaçarak Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde güvenlik güçlerine teslim olan 8 PKK'lının, bugün Adliye'ye sevk edilmesi bekleniyor.

  Bu arada PKK'lılardan birinin verdiği ifadedeki “Türkiye'de ana dilde eğitim verilmesi için çalışmalar yapılırken, biz kampta kendi aramızda hep Türkçe konuştuk. Eğitimler de sürekli Türkçe verildi. Bu bende büyük çelişki yarattı. Bu yüzden teslim olmaya karar verdim” sözleri dikkat çekti.

  Kuzey Irak'taki PKK kamplarında askeri ve siyasi eğitim aldıktan sonra pişmanlık duyarak örgütten kaçan, 1'i kadın 8 PKK'lı terörist, Silopi'den Irak'a açılan Habur Sınır Kapısı'nda güvenlik güçlerine dün teslim oldu. Başverimli Jandarma Karakol Komutanlığı'nda soruşturmaları sürdürülen ve örgüte 1994 ile 2004 yılları arasında katıldıkları belirlenen PKK'lıların bugün adliyeye sevk edileceği belirtildi.

  3 ÇOCUKLU ÇİFT DE TESLİM OLDU

  Teslim olan PKK'lılardan 33 yaşındaki S.C. adlı kadın, teslim olanlar arasındaki 43 yaşındaki E.B. ile evli olduğu, çiftin biri 17 günlük, biri 15 aylık ve diğeri 4 yaşındaki 3 çocukları olduğu öğrenildi. PKK'lı çift, çocuklarıyla birlikte teslim oldu.

  Diğer teslim olan 6 PKK'lının ise 23 yaşındaki İ.Ç., 29 yaşındaki B.H., 30 yaşındaki N.A., 30 yaşındaki O.A., 21 yaşındaki A.A. ve 26 yaşındaki N.A., oldukları kaydedildi.

  Teslim olan PKK'lılardan biri, verdiği ifadede, terör örgütünün kampında büyük çelişkiler yaşadığını söyledi. PKK'lı, “Türkiye'de ana dilde eğitim verilmesi için çalışmalar yapılırken, biz kampta kendi aramızda hep Türkçe konuştuk. Bize verilen eğitimler de sürekli Türkçe verildi. Bu bende büyük çelişki yarattı. Bu yüzden teslim olmaya karar verdim. Benim gibi örgütten kaçıp teslim olmak isteyen çok sayıda kişi bulunuyor” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı