Gündem Haberleri

  TESK Genel Kurulu'na mahkemeden vize

  A.A.
  21.01.2006 - 15:25 | Son Güncelleme:

  Ankara 2. İdare Mahkemesi, Ankara Valiliği'nin Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Kurulu'na ilişkin işlemi için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

  TESK'den yapılan açıklamaya göre, 25 Ocak'ta, bu tarihte çoğunluk sağlanamazsa 28 Ocak'ta Büyük Anadolu Oteli'nde yapılması öngörülen 17. Olağan Genel Kurul toplantısına, Ankara Valiliğinin “Söz konusu yerde güvenliğin sağlanamayacağı gerekçesiyle” izin vermemesi işlemi için mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıktı.
  TESK'in Ankara Valililiği'nin söz konusu kararıyla ilgili yürütmeyi durdurma ve iptal başvurusu yaptığı Ankara 2. İdare Mahkemesi, dava konusu işlemin davacı yönünden yürütmenin durdurulmasına karar verdi.
  Mahkemenin kararında, Genel Kurul'un yapılacağı yerlerle ilgili güvenlik ve denetim hizmetlerinin sağlanıp sağlanamayacağı ve buna göre bu tip toplantıların yapılıp yapılamayacağının uygun bulunmasının davalı idarenin (Ankara Valiliği) yetki alanı içinde olduğuna işaret edilerek, şöyle denildi:
  “Bahsi geçen Genel Kurul toplantısının yapılacağı Büyük Anadolu Oteli'nin dış mekan güvenliğinin Jandarma Akyurt İlçe Komutanlığı'nca sağlanacağının bildirildiği ve bu otelde konaklama ve yemek sözleşmelerinin yapıldığı, ayrıca 28 Aralık 2005 tarihinde 5 bin delegenin katılımı ile yapılan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Olağan Genel Kurulu gibi çok daha yüksek delegasyonun katıldığı oda, birlik, federasyon, konfederasyon ve siyasi parti kongrelerinin adı geçen otelde yapıldığı gözönüne alındığında davalı idarenin öne sürdüğü gerekçelerin hukuki dayanağının bulunmadığı sonucuna ulaşıldığından, davacı Konfederasyonun Olağan Genel Kurul toplantısının Büyük Anadolu Oteli'nde yapılmasının uygun olmadığına ilişkin olarak tesis edilen davalı idare işleminde hukuka uygunluk bulunmamaktadır.
  Açıklanan nedenlerle, açıkça hukuka aykırılığı saptanan dava konusu işlemin uygulanmasının devamı halinde davacı açısından telafisi güç zararların doğmasına neden olabileceğinden, 2577 sayılı Yasanın 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın, dava sonuna kadar dava konusu işlemin davacı yönünden yürütülmesinin durdurulmasına, kararın tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz yolu açık olmak üzere oybirliği ile karar verildi.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı