Gündem Haberleri

  Tesadüf umut doğurdu

  Hürriyet Haber
  07.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KANSER İÇİN DENEME YAPILIRKEN AIDS'E KARŞI BULUŞ

  Amerikalı bilim adamları, HIV virüsünün kopyalanmasını önleyen bir ilaç keşfettiklerini açıkladı. Iowa Üniversitesi araştırmacılarına göre, kansere

  karşı I ve II’nci derecede klinik denemelerini yaptıkları Flavopiridol adlı ilaç, insan kültür hücreleri üzerinde HIV virüsünün kopyalanmasını önlüyor.

  Iowa Üniversitesi’nden Dr. David Price, California Üniversitesi’nden Dr. Matija Peterlin ve ABD Ulusal Kanser Enstitüsü’nden Dr. Adrian Senderowicz, çok düşük dozda Flavopiridol ilacı ile laboratuvarda kültür hücreler üzerinde yaptıkları denemelerde, HIV-1 virüsünün çoğalmasını önledi.

  Araştırmayla ilgili rapor, Journal of Biological Chemistry dergisinin Internet’te yayımlanan bir sayısında yer aldı. Adventis firması tarafından imal edilen Flavopiridol ilacı, hücrelerin çoğalmasının bir bölümünü kontrol eden P-TEFb enziminin etkisini bloke ederek, HIV-1 virüsünün kendi kendisini kopya etmesine mani oluyor.

  HIV-1 enfeksiyon sırasında, kendi DNA’sı üzerinde mutasyona uğruyor ve virüsün proteinleri değişerek ilaçlara karşı bağışıklık yaratıyor. İşte, HIV’nin tedavi edilmesindeki zorluğun da bundan kaynaklandığı belirtiliyor.

  Araştırmacılar, P-TEFb enziminin ise insan hücrelerinden meydana geldiğini ve HIV enfeksiyonu sırasında herhangi bir değişim göstermesinin (mutasyona uğramasının) söz konusu olmadığını vurguluyor.

  Henüz ilk aşamada

  Bilim adamlarına göre, P-TEFb enzimi herhangi bir değişime uğramayarak aynı şekilde kaldığı için, Flavopiridal ilacı her zaman enzimi bloke ederek, HIV-1’in üremesine mani olabilecek ve böylece AIDS hastalığının oluşması da engellenebilecek.

  Flavopiridal ilacının kanser hastaları üzerinde ishal ve şişkinliklere yol açtığına değinen araştırmacılar, ilacın HIV-1 enfeksiyonunda daha değişik bileşimde kullanılabileceğine ve yan etkinin kanser hastalarında ortaya çıktığı gibi olmayacağına işaret ediyor. Bilim adamları araştırmanın henüz ilk safhasında olduklarını, ileride ilacın AIDS’e karşı klinik denemelerinin yapılabileceğini bildirdi. l (A.A)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı