Gündem Haberleri

  'Tersane kapatmak çözüm değil'

  ANKA
  23.05.2008 - 14:37 | Son Güncelleme:

  Gemi İnşa Sanayicileri Birliği ve Türkiye DOK Gemi İş Sendikası ortak açıklamasında, tersanelerin kapatılmasının işçi ölümlerinin son bulmasına çare olmayacağını savunarak, kapatılan tersanelerin açılmasını istedi.

  Gemi İnşa Sanayicileri Birliği ve Türkiye DOK Gemi İş Sendikası yaptıkları ortak açıklamada, sektörün ağır sanayi ve tehlikemi işler tüzüğüne dahil bir iş kolu olduğunu anımsatıldı. Dünya gemi inşa sektöründe Türkiye’nin 23’üncü sıradan 5’inci sıraya çıktığına dikkat çekilen açıklamada, bu süre içinde tersane ve iş kolunda istihdam artışı meydana geldiği kaydedildi.

  “Hedefimiz sektörümüzdeki tüm çalışanların işçi sağlığı ve işçi güvenliği eğitiminden geçirilmesidir” denilen ortak açıklamada, bu çerçevede Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı ile 28 Şubat tarihinde “İş Güvenliği ve İş Emniyetinin Geliştirilmesi protokolü imzalandığını, eğitim çalışmalarının devam ettiği vurgulandı. Açıklamada, anlaşmadan bu yana 80 gün geçmiş olmasına rağmen 500 işçinin bu eğitim çalışmalarından geçirildiğine işaret edilerek, şöyle denildi:

  “Yaşanan olumsuzluklar nedeniyle tersane kapatmak çözüm değildir. Hedefimiz gemi mühendisleri odası, Türkiye-Dok Gemi İş Sendikası ile Çalışma Bakanlığının gözetiminde İş Sağlığı ve Güvenliği kültürünün benimsetilebilmesi için her türlü yayın, eğitimi, toplantılar ve bunun gibi etkinliklerde bulunmaktır. En üst kademesinden en alt kademeye kadar herkese bu kültürü benimsetmektir.”

  Ortak açıklamada, işsizliğin yüksek olduğu Türkiye’de emek yoğun bir işkolu olan gemi sanayinin bu yönü ile değil, iş kazaları ile gündemde tutulması “talihsizlik” olarak değerlendirilirken, “Yaşanan hadiseler yalnızca işçilere, bu iş kolunda hizmet vermek durumunda olan alt yüklenicilere bağlanamayacağı gibi başlı başına tersane yatırımcılarına da yüklenemez. Gemi iş kolunda, işçilerin çalışma koşullarının düzenlenmesi ve uygulanması gözetilmesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı sorumluluğunda ve yetkisindedir. Tersane kapatarak çözüm üretmek mümkün değildir. Tersaneler bizimdir. Ne kazalar olsun ne de tersaneler kapatılsın. Tersanelerimiz derhal açılarak işçilerimizin çalışmaları sağlanmalıdır” denildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı