Gündem Haberleri

  Terörün önlenmesi için özelleştirmeye gidilsin

  Hürriyet Haber
  04.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Terörle Mücadele Daire Başkan Yardımcısı Gani Yıldırım, toplumsal terörün önlenmesi için devletin küçülmesi ve özelleştirmeye ağırlık verilmesi gerektiğine dikkati çekti. Yıldırım hazırladığı raporda, ‘‘Devletin idari ve ekonomik işlev açısından küçülmesi, gerçek anlamda ise asıl fonksiyonlarına dönerek güçlenmesi, barışın sağlanması bakımından son derece önemlidir’’ dedi.

  Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkan Yardımcısı Gani Yıldırım, ‘‘Ülkemizde sosyal devlet ile sosyalist devlet birbirine karıştırılmış. Bugünkü ağır, hantal ve statik devlet yapısına gelinmiş’’ dedi. Yıldırım, toplumsal terörizmin önlenmesi için devletin küçülmesini ve özelleştirmeye ağırlık verilmesini istedi.

  Yıldırım, ‘İdari ve Ekonomik Yapılanmanın İç Güvenliğe Etkisi’ konulu bir rapor hazırladı. Yıldırım'ın raporu, Emniyet Genel Müdürlüğü'nce yayımlanan Polis Dergisi'nde de yer aldı. Yıldırım bu raporunda, ‘‘Devletin idari ve ekonomik işlev açısından küçülmesi, gerçek anlamda ise asıl fonksiyonlarına dönerek güçlenmesi, iç güvenliğimiz ve toplumsal barışın sağlanması bakımından son derece önemlidir’’ dedi. Raporda, merkezi idari yapılanmanın ve devletçi ağırlıklı ekonomik sistemin, devlete yönelik toplumsal terörizmde önemli bir neden olarak gösterildi. Bunun nedeni açıklanırken şöyle denildi:

  ‘‘Ekonomik kaynakların ve idari karar mekanizmalarının büyük bir bölümünün devletin merkez yapısında toplandığı bir ülkede, etnik ve teokratik akımların, devleti ele geçirme mücadelesi vermelerinin ve bunun için güçlü bir taban bulmalarının önüne geçilmesi mümkün değildir. Çünkü devlette oluşan bu sermaye ve idari güç, bir çekim merkezi halinde radikal akımları çekmektedir. Aşırı akımlar, elindeki menfaat birikimi ile bir cazibe merkezi haline gelmiş devleti, menfaat dağıtarak güçlenmenin vazgeçilmez aracı olarak görmektedirler.’’

  Yerel yapılabilecek hizmetlerin merkezden planlanmasının sakıncalarına yer verilen rapor şöyle devam etti:

  ‘‘Merkezi idare ve devletçi ekonomik yapılanma, devlet halk bütünleşmesini engelleyen, her şeyin devletten ve merkezden beklendiği, yerel halkın ihtiyaç ve isteklerinin tam olarak belirlenemediği, kararsızlık, gecikme, duyarsızlık gibi idari etkinliği olumsuz yönde etkileyen, verimsizliği artıran unsurları da beraberinde getirmektedir.’’

  Raporun rejim ve sistemle ilgili bölümünde ise ‘‘Şurası bir gerçek ki, ülkemizde rejimin ve sistemin yerine oturmasında en önemli etkenler; eğitim, liberal ekonomik devrim ve liderler demokrasisinden, kurumlar demokrasisine geçiştir. Toplumların üretken olmaları, fikir, sanat, düşünce ve ticaret özgürlüğü ile doğru orantılıdır’’ denildi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı