Gündem Haberleri

  Terörizm yeni meslekler doğurdu

  Ayda KAYAR
  25.10.2003 - 01:51 | Son Güncelleme:

  Globalleşmeyle ortaya çıkan yeni yapılanma gözde meslekleri değiştirecek. Yeni enerji sistemleri mühendislik ve tasarımcılığı, terörizmin globalleşmesi güvenlik uzmanlığını, sağlıklı beslenmenin ön plana çıkması gıda ve genetik mühendisliğini gözde meslek haline getirecek.

  Ulusların gelişmesini etkileyen globalleşme, önümüzdeki yıllarda gözde meslek ve sektörleri de değiştirecek. Rotary Club'ın ‘‘Avrupa Birliği Sürecinde Mesleklerin Geleceği’’ konulu toplantısında konuşan TBMM 21. dönem milletvekili, ekonomist Nesrin Nas, güvenlik, gıda, enerji ve genetik bilimin gelecek yıllara damgasını vuracağını anlattı. Elektrik, elektronik, gıda ve genetik mühendisliğinin ön plana çıkacağını, finansın önemini koruyacağını belirten Nas ‘‘Gelecek insana yatırım yapan şirketlere ait olacak’’ dedi. Nas, gelecekle ilgili öngörülerini şöyle sıraladı:

  GIDA GÜVENLİĞİ

  Terörün globalleşmesi elektrik ve elektronik mühendisliğine daha da önem kazandıracak. Gıda güvenliği teröre karşı alınması gereken tedbirleri kapsayacak. Genetik kodlarıyla oynanmış gıdalar endişe kaynağı. İsrail konunun önemini Ulusal Siyaset Belgesi'nde ‘‘Gıda güvenliği, ulusal güvenlik stratejisinin en önemli maddesidir’’ cümlesiyle vurguluyor. Gelecekte gıdada güvenliği sağlayan gıda mühendisleri en gözde mesleklerden biri olacak.

  DOĞALGAZ YÜZYILI

  Petrolün yüzyılı bitiyor, doğalgazın yüzyılı başlıyor. Bu nedenle, enerji sektörünün getireceği yeni teknolojilere hazır olmalıyız. AB, atmosfere bırakılan emisyon oranına sınırlama getiren Kyoto Anlaşması'nı imzaladı. Bu da geleceğe yönelik planları doğalgaza endeksledi. Geleceğin meslekleri arasında doğalgaz teknolojisine dayalı her türlü cihaz tasarımı ve üretimi ön sıralarda yer alacak. Bu gelişmeler de enerji ve atom mühendislerini ön plana çıkaracak. Kaynakları uzun soluklu kullanıma yetersiz doğalgazdan sonra enerjide hidrojen dönemi başlayacak. Kısacası son yıllara damgasını vuran hizmet sektörü bir süreliğine de olsa saltanatını mühendislik dallarına verecek. Yeni teknolojilere uyum sağlandıktan sonra yine hizmet sektörü şimdiki muhteşem günlerine dönecek.

  KİRLETME PERMİLERİ

  Önümüzdeki yıllar yeni bir ticareti de yaşamımıza sokacak. Her ülke atmosfere belli miktarda emisyon yayma hakkına sahip olacak. Kendisine tanınan kotayı dolduramayan ülkeler ise kirletme permilerini satabilecekler. Yani atmosfere yeterince emisyon yayan ülkeler, daha az kirletenlere gidip, üretimlerini orada sürdürecekler. Hızlı büyüme oranlarıyla dikkat çeken Çin ve Hindistan'da ağırlıklı enerjinin kömürden elde edilmesi, bu ülkelerdeki yabancı yatırımları durma noktasına getirebilecek. Gelecek yıllar, işbirliklerinin, stratejik ortaklıkların, üretim ve altyapının değiştiği yıllar olacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı