GeriGündem Teröristlerden gazetecilere ikinci saldırı! İşte o dehşet anları...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Teröristlerden gazetecilere ikinci saldırı! İşte o dehşet anları...

Mardin’in Nusaybin ilçesinde Barış Pınarı Harekatı'nı takip eden gazetecilere Kamışlı tarafından keskin nişancılarla ikinci bir saldırı daha düzenlendi. Güvenlik güçleri, ikinci saldırının ardından önlem alarak gazetecilerin binayı güvenli şekilde tahliye etmesi için çalışmalara başladı. Camların kırıldığı ve Kamışlı'daki teröristler tarafından hedef alınan bina şu an boşaltılıyor.

SURİYE'nin Kamışlı kentindeki PKK/YPG'li teröristler Mardin'in Nusaybin ilçesinde Barış Pınarı Harekatı'nı takip eden gazetecilerin bulunduğu noktaya silahlı saldırı düzenledi. Saldırı sırasında kırılan cam parçalarıyla 2 gazeteci hafif şekilde yaralandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nce Suriye'nin kuzeydoğusunda terör örgütleri PKK/YPG ile DEAŞ'a yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı'nı takip için Mardin'in Nusaybin ilçesinde bulunan gazetecilerin bulunduğu otelin teras katına kurşunlar isabet etti. Suriye'nin Kamışlı kentindeki YPG'li teröristlerin keskin nişancı tüfeğiyle gazetecileri hedef alarak yaptıkları silahlı saldırıda kırılan cam parçasıyla 2 gazeteci hafif şekilde yaralandı. Saldırının ardından gazeteciler, güvenlik güçlerince bulundukları yerden tahliye edildi.

TERÖRİSTLER ATEŞ ALTINA ALINDI

Nusaybin Kaymakamı Mehmet Balıkçılar, Suriye'nin Kamışlı kentindeki YPG'li teröristlerin keskin nişancı tüfeğiyle 2 kez saldırı düzenlediği gazetecilere, 'geçmiş olsun' ziyaretinde bulundu. Balıkçılar, saldırının ardından terör hedeflerinin ateş altına alındığını söyledi. Kaymakam Balıkçılar, saldırının düzenlendiği otelde gazetecilerle bir araya geldi. Balıkçılar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Mardin Valisi Mustafa Yaman'ın da 'geçmiş olsun' dileklerini gazetecilere iletti. Saldırıyı düzenleyen teröristlere, güvenlik güçlerince karşılık verildiğini belirten Kaymakam Balıkçılar, "'Geçmiş olsun' dileklerimizi iletmek için buraya geldik. Terör şahit olduğumuz gibi sürekli sivilleri hedef alıyor. Dün de 2'si çocuk 3 şehidimiz oldu. Bugün de basın mensuplarımızı hedef aldılar. Bunlara misliyle karşılık veriliyor. Bundan kuşkunuz olmasın. İlçemizde hiçbir sıkıntı olmadan günlük hayat devam ediyor. Her şey kontrol altındadır" dedi.

NUSAYBİN'DE ÖLÜMDEN DÖNEN DHA EKİBİ, O ANLARI ANLATTI

Suriye'nin Kamışlı kentindeki PKK/YPG'li teröristler Mardin'in Nusaybin ilçesinde Barış Pınarı Harekatı'nı takip eden gazetecilerin bulunduğu noktaya silahlı saldırı düzenledi. Saldırı sırasında kırılan cam parçalarıyla 2 gazeteci hafif şekilde yaralandı. Saldırıya canlı yayın hazırlığı sırasında yakalanan Demirören Haber Ajansı Diyarbakır Bölge Temsilcisi Mücahit Yolcu, gazetecilik refleksiyle görevlerini yapmaya çalıştıklarını ifade ederek, şunları anlattı:

"Harekatın başlamasıyla birlikte Suriye'nin yaklaşık 800 bin nüfuslu Kamışlı kentinde terör örgütü mevzilerinden sınır hattında bulunan Mardin'in Nusaybin ilçesine çok sayıda havan atışı yapıldı. Türkiye tarafından topçu birlikleri saldırıya anından karşılık verildi. Dün akşam da saldırılar devam etti. Harekatın 3'üncü günü olan bugün öğleden sonra yine Kamışlı'dan Nusaybin'e yönelik havan saldırıları devam etti. Saat 13.26'da Kamışlı'daki terör mevzilerinden 20 kadar gazetecinin bulunduğu 5 katlı otelin terasına keskin nişancı tüfeğiyle ateş açıldı. Mermi, gazetecilerin canlı yayına hazırlandığı sırada otelin teras camına isabet etti. Kırılan camdan sıçrayan parçalar 2 gazeteciye isabet ederek hafif şekilde yalandı. Gazeteciler yere yattı. Yayınlarımızı yere uzanarak sürdürdük, kamuoyunu bilgilendirmeye çalıştık. Gazeteciler olarak otelin terasında bir saati aşkın süre mahsur kaldık."

İKİNCİ SALDIRI

Tam aşağıya inmek için toparlanmaya başladıkları sırada aynı bölgeden ikinci kez ateş açıldığını belirten Mücahit Yolcu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mermi ilk isabet eden camın yanındaki pencereye isabet etti, camlar kırıldı. Bir süre sonra özel harekat polisleri geldi. Bizi güvenlik bir şekilde otelin lobisine indirdi. Herkes gibi çok korktuk. Çok şükür kimseye bir şey olmadı. Kameraman arkadaşım Emrah Kızıl ile bir saati aşkın süre yaşananları göstermeye çalıştık. Evet, korktuk ama gazetecilik refleksiyle görevimizi yapmaya çalıştık."  

'KAYITTAN ÇIKMADIM'

Kameraman Emrah Kızıl ise o anda kayıttan çıkmadığını belirterek, tüm tehlikelere rağmen kamuoyuna görüntüleri yansıtmaya çalıştığını söyledi. Kızıl, "Haber bültenine canlı yayın hazırlığı yaptığım sırada bulunduğumuz yere mermi isabet etti. O sıra bir arada olduğumuz tüm arkadaşlarımızla birlikte yere yattık. Tehlikeli anlara rağmen kayıttan çıkmadım" dedi.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle