Gündem Haberleri

  Terörist yosun Marmaris’te

  Hürriyet Haber
  13.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hızla yayılan, oksijeni tüketerek ekolojik dengeyi bozan ve deniz canlılarının ölümüne yolaçan terörist yosun Ege kıyılarına ulaştı.

  Türkiye yaklaşan ‘‘katil yosun’’ tehlikesinden tedirgin olurken, ‘‘Caulerpa Racemosa’’ türü ‘‘terörist yosun’’ Marmaris'e de girdi. Dalgıçların denizaltı temizliği sırasında önce Bodrum'da rastlanan yosun, Yedi Adalar, Mersincik, Asbast, Gökova ve ardından Marmaris'e sıçradı. Hızla yayılıp, oksijeni tüketerek ekolojik dengeyi bozduğu ve deniz canlılarının ölümüne yolaçtığı bilinen yosun, Marmaris'te Cennet ve Keçi adaları civarında görüldü.

  Hızla yayılıyor

  Terörist yosunun Cennet Adası'nda 12 metrakare, Keçi Adası'nda ise 4 bin metrekarelik alana yayıldığı bildirildi. Yerel yönetimler ve dalgıçlar yosunu deniz dibinden kazıma çalışmaları başlattı, ancak yetersiz kalındı. Türkiye'de hangi yetkili kurumun ilgileneceği belli olmayan terörist yosunun en küçük parçası başka denizlere kolayca ulaşıp üreyebiliyor.

  Çabalar yetersiz

  Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri Teknolojisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükran Cirik, ‘‘Ege’de görülen bu yayılımcı yosunların, denizaltı yaşamını altüst ettiği biliniyor. Gönüllü kişilerce toplanma çabası yeterli değil. Çünkü bir kök bile kalsa bu yayılabilir. Tarım ve Çevre bakanlıkları ile üniversitelerden yardım istenmeli. Yani resmi bir politika belirlenmeli. Bölge temizlendikten sonra sürekli kontrol edilmeli. Ayrıca halkı da bilinçlendirmek gerekiyor’’ dedi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı