GeriGündem 'Terörist bombalara' ağır ceza
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Terörist bombalara' ağır ceza

TBMM Genel Kurulu, BM tarafından hazırlanarak 20 Mayıs 1999 tarihinde New York`ta imzalanan "Terörist Bombalamaların Önlenmesine İlişkin Uluslararası Sözleşme`nin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Tasarı"yı kabul etti.

Sözleşme, taraf devletlerde terörist bombalamaların önlenmesi, bombalama suçlarının ağır cezalara tabi tutulması için gerekli önlemlerin alınması ve işbirliğinin sağlanmasını amaçlıyor.
Sözleşme`de tanımlanan suçlar, yürürlük tarihinden önce taraf devletler arasında akdedilmiş suçların iadesi andlaşmasındaki iade edilebilir suçlara dahil addediliyor.

Suçu işlediği iddia edilen kişinin topraklarında bulunduğu taraf devlet, bu kişiyi iade etmediği taktirde, suç kendi topraklarında işlensin veya işlenmesin kanunlarına uygun bir yöntemle cezai kovuşturma için durumu yetkili makamlara iletmekle yükümlü sayılıyor. Ayrıca Sözleşme, taraf devletlerin birbirlerine adli yardımda bulunmalarını da öngörüyor.  
   
TÜRKİYE`NİN ÇEKİNCELERİ
   
Türkiye, Sözleşme`yi bazı çekinceler koyarak kabul etti. Türkiye`nin iade talebinin reddedilebileceği durumları tanımlayan maddeler, bu suçları işleyenlerin yasal takibata uğramayacakları veya yargılanmayacakları şeklinde yorumlandı.  

Türkiye, ayrıca, bir devletin silahlı kuvvetleri dışında silahlı kuvvet ve gruplara hukukta halen anlaşılan ve uygulanandan farklı bir statü verilmesi, Sözleşme`nin uygulanması ve yorumlanmasından doğacak uyuşmazlıkların iradesi dışında tahkime ve Uluslararası Adalet Divanı`na götürülmesine neden olacak maddelere de çekince koydu. 

Tasarının kabul edilmesinin ardından birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili Murat Sökmenoğlu, 15 Ocak Salı günü toplanmak üzere GenelKurul`u kapattı. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle