Gündem Haberleri

  Teröre karşı mücadelede nötr kalmak söz konusu olamaz

  A.A.
  29.10.2011 - 17:18 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin sınırının hemen ötesinde kendisine açık ve doğrudan tehdit teşkil eden bir yapılanmaya müsaade etmeyeceğini belirterek, terör örgütüne karşı herkesin safını belirlemesi gerektiğini söyledi.

  Davutoğlu, A Haber kanalında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin sınırının hemen ötesinde kendisine açık ve doğrudan tehdit teşkil eden bir yapılanmaya müsaade etmeyeceğini ifade ederek, "Şimdiye kadar bu konuda çok uyarılar yapıldı, çok şey söylendi ve tabi bize de verilen çok sözler oldu. Gerek Irak merkezi hükümeti tarafından, gerekse Kuzey Irak'taki bölgesel yönetim tarafından. Ama şimdi tarihin bu aşamasında, Ortadoğu'daki gelişmeler de göz önüne alınarak herkese verdiğimiz mesaj net ve açıktır. Bu konuda herkes safını belirlemeli, tutumu net olmalı. Teröre karşı mücadelede nötr kalmak söz konusu olamaz" dedi.

  "Bu netliği siz Barzani'de görüyor musunuz?" sorusuna Davutoğlu, "Biz daha önceki görüşmelerimiz ve trend içinde bakıldığında bu netliğin gittikçe açık bir şekilde ortaya konduğunu görebiliyoruz. Daha önce 2007 Dağlıca saldırısı sonrasında o dönemde Kuzey Irak bölgesel yönetiminin aldığı tavırla şimdi alınan tavır; hemen kınanması, bizzat gelerek Türkiye'ye destek ifade edilmesi, birlikte her türlü faaliyete hazır olduğunun ifade edilmesi bunlar olumlu gelişmelerdir" yanıtını verdi.

  Davutoğlu, "Buna askeri faaliyet dahil mi?" sorusunu ise "Tabii, teröre karşı mücadelenin güvenlik faaliyeti esastır. Size karşı, askerinize karşı saldıran bir terör odağına herhalde askeri faktörler dışarıda bırakılarak bir yaklaşım içinde olunamaz" şeklinde yanıtladı.

  Kuzey Irak'ta peşmergelerin Türk askerine destek vermesi konusunun da toplantılarda konuşulduğunu anlatan Davutoğlu, bu konuda Türkiye'nin daha net bir tutum beklediğini söyledi.

  Kuzey Irak'ta tampon bölge veya geçici de olsa bir askeri üs konusunun gündemde olup olmadığı ile ilgili olarak Bakan Davutoğlu, Kuzey Irak'taki terör yuvalanmasını yok edecek her türlü tedbirin alınacağını belirtti ve "Bu terör yapılanmasını ya Kuzey Irak yönetimi kendisi engellemelidir ya bizimle işbirliği yapmalıdır ya da biz girer ve engelleriz. Bu bizim uluslararası hukuktan kaynaklanan bir hakkımız. Bütün bu üç opsiyon da Kuzey Irak yönetimine iletilmiştir. Onlar da Türkiye'nin bu haklı tutumunu desteklediklerini ifade ettiler" dedi.

  Davutoğlu, daha önce yapılan sınır ötesi operasyonlardan bazılarının başarılı, bazılarından ise istenen neticenin alınmamış olabileceğini kaydederek, "Ama en iyi muhataplar biliyor ki son hava harekatlarımız büyük bir etkinlik oluşturmuştur. Bu baskı artırılacak, gerekirse nefes aldırılmayacak. Bugünün farklılığı şu ki Türkiye'de son derece sağlıklı işleyen bir demokrasi var. Büyük demokratikleşme hamleleri yapılmış, her türlü özgürlük alanı genişletilmiş" diye konuştu.

  MÜCADELEDE KAPSAM VE ZAMANLAMA SINIRI  YOK

  Davutoğlu, terör tehdidi devam ettiği sürece Türkiye'ye hiç kimsenin "ne kapsam ne de zamanlama" sınırlaması getirebileceğini belirterek, Türkiye'ye yönelik terör tehdidi devam ettiği sürece kış veya yaz aylarının fark etmeyeceğini söyledi ve "Devletin kendi vatandaşlarını koruma sorumluluğu yaz ve kış, gece ve gündüz her an sürer" dedi.

  Barzani yönetiminin terör örgütünü Kuzey Irak'tan çıkarmaya yeterli gücü olup olmadığının sorulması üzerine Davutoğlu, Türkiye'nin en önemli sorununun terör olduğunu belirterek, "Teröre karşı en önemli cevabımız ve gücümüz demokrasimiz. Özellikle seçimlerden sonra terör örgütünün faaliyetlerindeki artış sadece bir iç güvenlik meselesi değil Türkiye'nin yükselen profilini kontrol altında tutmak isteyen bir gündemin parçası” dedi.

  Terörle mücadelede göz ardı edilmemesi gereken aktörler bulunduğunu anlatan Davutoğlu, bunların Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetim, Irak merkezi yönetimi, başta İran olmak üzere Ortadoğu'daki devletler, Avrupa'daki terörün lojistik kaynaklarının kurutulması ve Irak'taki rolü dolayısıyla ABD olduğunu belirtti.

  BARZANİ EN KISA ZAMANDA GELECEK

  Son terör saldırısının ardından dış politika anlamında yeni bir planlama yaptıklarını söyleyen Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mesud Barzani ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından Neçirvan Barzani'nin Ankara'ya geldiğini ve terör konusunu gözden geçirdiklerini belirterek, "Şimdi de önümüzdeki günlerde Mesud Barzani'nin Türkiye'ye gelmesi söz konusu" dedi. Gazetecinin "bayramdan önce mi yoksa sonra mı?" sorusuna ise Davutoğlu, "En kısa zamanda bunu gerçekleştireceğiz. Bugünlerde bunun zamanlamasını tespit etmeye çalışıyoruz. Sayın Başbakanımızın Avrupa seyahati var. Mümkün olan en kısa zamanda bunu gerçekleştirmeye çalışacağız" diye konuştu.

  Uluslararası basında yer alan Türkiye'nin Suriyeli milislere ev sahipliği yaptığı iddialarıyla ilgili olarak Davutoğlu, "Türkiye Suriyeli kardeşlerimize ev sahipliği yapıyor ama rejimin baskısından kaçan ve bir sığınma ihtiyacı hisseden, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu sığınmacılara ev sahipliği yapıyor. Herhangi bir şekilde Türkiye'de Suriye'ye dönük olarak silahlı bir mevcudiyet söz konusu değildir. Buradan herhangi böyle bir çalışma söz konusu değildir" diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı