Gündem Haberleri

  Teröre çanak tutanlar bizi eleştiremezler

  Hasan TÜFEKÇİ/SİİRT
  09.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Siirt’te ad vermeden MHP’yi eleştirerek, ‘Dün koalisyon ortağı olarak bu ülkede iktidar olanlar, terörün önünü kesemeyenler, teröre çanak tutanlar, bizi bu konuda eleştiremezler. Artık bu çamur siyasetini bırakıp Türkiye’nin yeni dönem heyecanlarına ortak olun’ dedi. Erdoğan, AB ile ilgili eleştiriler yönelten muhalefete de, ‘Görüyorsunuz oyunda oynaştalar. Hálá laf ebeliği peşindeler’ sözleriyle yüklendi. Sert açıklamalarda bulunan Erdoğan’ın konuşması özetle şöyle:

  BİR GÖZÜMÜZ DOĞU’DA

  Nihayet Türkiye, AB ile müzakere sürecine başlamıştır. Bu yol hedef olarak tam üyelik yoludur. Bir gözümüz Paris, /images/100/0x0/55eb42c1f018fbb8f8b5b45aLondra, Brüksel’deyse bir gözümüz de Tillo, Kurtalan, Pervari’de olacak. Bir ayağımız Washington, Pekin, Moskova’daysa bir ayağımız Siirt, Van, Diyarbakır, Bitlis’te olacak.

  KAPILARI AÇIYORUZ

  Açılmaz denilen kapıları açıyor, aşılmaz denilen hedefleri aşıyoruz. Siirt eski Siirt, Türkiye eski Türkiye olmayacak. AB müktesebatını uygulamak suretiyle hayat standartları yükseltilecek. AB tam üyeliği ile bu ülkenin makûs talihini biraz daha değiştireceğiz.

  ÜST KİMLİK

  Ülkemde birçok sorunlar var. Doğu sorunu, Güneydoğu sorunu, Kürt vatandaşların kendine ait sorunları vardır. Ama unutmayın, diğer etnik unsurların kendine ait sorunları vardır. Bu sorunlar tabu haline getirilmemeli. Yunus, Mevlana’nın kültüründe ne vardır? Hangi etnik unsurdan olursa olsun, Türk, Kürt, Çerkez, Laz, Arnavut, Boşnak ki biz buna alt kimlik diyoruz, üst kimlik TC vatandaşlığıdır.

  ATATÜRK’ÜN DEDİĞİ GİBİ

  73 milyonun bu kardeşliğine gölge düşürmek isteyenler, bu ülkede kendi aradıkları yeri bulamayacaklar. Güzel ülkemde hangi etnik gruptan olursa olsun, bir Başbakan olarak hepsine aynı mesafedeyim. Hepsi benim canım, kardeşim, başım gözüm üstünde yeri vardır. Bir Başbakan olarak bakan, milletvekili arkadaşlarımla halkın hizmetkarıyız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi millete efendilik yoktur, millete hizmet vardır.

  ÇAMUR SİYASETİ

  Çatlak sesler bu karamsar plağı çalsınlar. Aralarında 40 yıllık siyasetçiler var. Birçoğu hükümette görev yaptı. Darboğazda sıkıntıda ne yaptılar anlatsınlar. Türkiye’ye sahip çıkmak için her şeyin yoluna girdiği bugünleri mi seçtiniz? Düne kadar bu ülke karanlık girdaplara sürüklenirken neden aynı tepkiyi göstermediler? Dün koalisyon ortağı olarak bu ülkede iktidar olanlar, terörün önünü kesemeyenler, teröre çanak tutanlar, terörü engelleyemeyenler bizi eleştiremezler. Artık bu çamur siyasetini bırakıp Türkiye’nin yeni dönem heyecanlarına ortak olun.

  Sizi bu kadar çok seviyorum

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Siirt’te açılışını gerçekleştirdiği Sancaklar İlköğretim Okulu’nun ana sınıfında kollarını iki yana açıp, ‘Siz çocukları işte bu kadar çok seviyorum’ dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı