Gündem Haberleri

  ‘Terör zanlısı’ ABD'ye karşı açtığı tazminat davasını kazandı

  NEW YORK (A.A)
  28.02.2006 - 09:34 | Son Güncelleme:

  11 Eylül saldırılarından sonra hakkında hiçbir terör suçlamasında bulunulmadan 1 yıl gözaltında tutulan ve sınır dışı edilen bir Mısırlı, ABD hükümetine karşı açtığı tazminat davasını kazandı.

  New York Times gazetesi, bugün yayımladığı haberde, ABD'nin, saldırılardan sonra Amerikan vatandaşı olmayanların anayasal haklarının ihlal edildiğini ve kötü muamele gördüklerini iddia eden bir dizi dava arasında ilk kez bu davada anlaşmaya varmayı kabul ettiğini yazdı.

  Avukatı, Manhattan'da eskiden bir restoran işleten Mısırlı Ehab Elmagrabi'nin, 1 Ekim 2001'den 2002 yılı ağustos ayına kadar Brooklyn'deki Metropolitan Gözaltı Merkezi'nde tutulduğunu ve bu süre içinde terörizmle bağlantılı hakkında hiçbir suçlamada bulunulmadığını anlattı.

  2004 ağustosunda açılan bu davada, Elmagrabi ve Pakistanlı Cavaid İkbal, ABD'de gözaltında tutuldukları süre içinde haklarının ihlal edildiğini iddia etmiş ve tazminat talebinde bulunmuştu. Dava dosyasında eski Adalet Bakanı John Ashcroft ve onlarca yetkilinin ismi de yer almıştı.

  Tazminat anlaşmasının bir federal hakim tarafından onaylanmasının gerektiği belirtildi. İkbal'in davasınınsa sürdüğü belirtildi. Adalet Bakanlığı'ndan bir müfettiş, 2003'te hazırladığı raporda Metropolitan Gözaltı Merkezi'nde tutulanlara kötü muamele yapıldığını belirtmişti.

  Bu merkezde, 14 Eylül 2001 ile 27 Ağustos 2002 arasında şüpheli teröristler olarak gösterilen 80'den fazla erkeğin tutulduğu kaydedildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı