GeriGündem Terör tazminatlarının yarısı sahte çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Terör tazminatlarının yarısı sahte çıktı

Diyarbakır'ın Kocaköy İlçesi'ne bağlı Şaklat Köyü'nde “Terör ve Terörden Doğan Zararların Karşılanması Hakkındaki Yasa”dan yararlanan 40 aile için dağıtılan 1.5 milyon YTL'nin yarısı sahte çıktı.

“Terör ve Terörden Doğan Zararların Karşılanması Hakkındaki Yasa”dan yararlanarak “Sulhname” imzalayan Şaklat Köyü sakinlerine, önceki gün 1.5 milyon YTL dağıtıldı. Bazı köylüler, kendilerine düşen miktarı bankadaki hesaplarına yatırırken, paraların bir kısmının sahte olduğu tespit edildi. Sahte paralara el konuldu, Emniyet Müdürlüğü'nde ifadeleri alınan köylüler, paranın avukatları Mehmet Kaya tarafından kendilerine dağıtıldığını bildirdiler.
Avukat Mehmet Kaya ise parayı Diyarbakır Valiliği'nden verilen çek ile Merkez Bankası'nın Diyarbakır Şubesi'nden aldığını ve köylülere dağıttığını öne sürerek, şunları kaydetti: “Merkez Bankası'ndan aldığım parayı, Şaklat Köyü'nde yaklaşık 40 aileye dağıttım. Köylülerden bazıları parayı kendi hesaplarına yatırırken, paranın sahte olduğu belirlenmiş. Bu konuda benim de ifademe başvuruldu. Olayı Savcılığa da anlattım.”

“OLAYLA İLGİLİ SORUŞTURMA SÜRÜYOR”

Diyarbakır Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü söyledi. Bazı köylüler ile avukat Mehmet Kaya'nın ifadesine başvurulduğunu ifade eden Çatalkaya, şöyle konuştu: “Bazı köylüler kendilerine dağıtılan parayı bankaya götürürken, banka görevlileri paranın sahte olduğunu tespit ederek durumu bize bildirdi. Dün itibariyle 26 köylünün elindeki paranın sahte olduğunu belirledik. Olayla ilgili soruşturma sürüyor. Şu anda gözaltında bulunan hiç kimse yok. Olay yakında açığa kavuşacaktır.”

Emniyet Müdürlüğü Mali Şube ekiplerince yapılan incelemede, köylülere dağıtılan paranın 32 bin 650 YTL'sinin sahte olduğu belirlendi. Diyarbakır Merkez Bankası Müdürü İsmail Çakar ise Merkez Bankası'ndan sahte para çıkmasının söz konusu dahi olamayacağını söyledi.

VALİLİK: “34 BİN 500 BAŞVURU YAPILDI”

Vali Yardımcısı Erol Özer, “Terör ve Terörden Doğan Zararların Karşılanması Hakkındaki Yasa” kapsamında şimdiye kadar Diyarbakır'da 34 bin 500 kişinin başvuru yaptığını söyledi. Özer, bin 400 dosya ile “Sulhname” imzalandığını, daha önce devletten tazminat alan 600 dosyanın ise reddedildiğini bildirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle