Gündem Haberleri

  Terör tazminatlarına yönelik yeni kanun yürürlükte

  A.A.
  03.01.2006 - 10:01 | Son Güncelleme:

  Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun'da değişiklik yapılmasına dair kanun, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlandı.

  Terörle mücadele sırasında zarar gören vatandaşların zararlarının bürokrasiye takılmadan karşılanmasını amaçlayan kanuna göre, terörden zarar görenlerin veya mirasçılarının, zarar konusu olayın öğrenilmesinden itibaren 60 gün içinde, meydana gelmesinden itibaren ise 1 yıl içinde, valiliklere başvurmaları halinde gerekli işlemlere başlanacak.

  Oluşturulan komisyon, zarar görenlerce yapılacak her başvuruyla ilgili çalışmasını, başvuru tarihinden itibaren 6 ay içinde tamamlamak zorunda olacak, ancak zorunlu hallerde bu süre, vali tarafından 3 ay daha uzatılabilecek.

  EKSİK TAZMİNAT, FAİZİYLE ÖDENECEK

  Komisyon tarafından bilirkişi olarak görevlendirilen kamu görevlilerine, dosya başına 500 gösterge, diğer kişilere 1000 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak miktarı geçmemek üzere ödeme yapılacak.

  Bu kanunun yayımı tarihinden itibaren 1 yıl içinde başvurulması halinde, 19 Temmuz 1987 ile bu kanunun yürürlüğe girdiği tarih arasında işlenen 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren eylemler veya terörle mücadele kapsamındaki faaliyetler nedeniyle zarar gören kişilerin maddi zararları hakkında da bu kanun uygulanacak.

  19 Temmuz 1987'den bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar, görevleri başındayken veya terörle mücadele sırasında zarar gören kamu görevlilerinden veya mirasçılarından, tazminat alan, ancak aldıkları tazminatın hesaplanma kriteri bu kanundan farklı olanlardan, bu kanunun yayımı tarihinden itibaren 1 yıl içinde başvuranlara, yapılacak hesaplamada aldıkları tazminat ile bu kanuna göre almaları gereken tazminat arasında fark bulunması halinde, eksik olan tutar yasal faiziyle ödenecek. Ödenen tazminat tutarı fazlaysa, iade talep edilmeyecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı