Gündem Haberleri

  Terör tazminatı başvurusu kolaylaştı

  Ankara
  15.09.2005 - 11:05 | Son Güncelleme:

  Terör ve terörle mücadeleden doğan zararların karşılanmasına ilişkin işlemleri düzenleyen yönetmelikte tek maddelik değişiklik yapıldı. Artık, zarar tespit komisyonlarına başvuruda onlarca belge istenmeyecek.

  Bakanlar Kurulu’nun söz konusu yönetmelik değişikliğine ilişkin kararı Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlandı. Yürürlüğe giren yeni yönetmelikle, "Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Yönetmelik"in 17 maddesi değiştirildi.

    

  Buna göre, "başvuru sahibi, başvuru dilekçesi ile birlikte olayın meydana geliş tarzını açıklayan ve zararın tespit ve ölçümünde dikkate alınabilecek her türlü bilgi ve belgeyi Komisyona sunar" denildi.

   

  Eski yönetmelikte ayrı ayrı belirtilen "ilk müdahale raporu, sağlık raporu, olay tutanağı, vukuatlı nüfus kayıt örneği, ölü muayene ve otopsi tutanağı, veraset ilamı" gibi belgeler yaralanma, sakatlanma, ölüm veya malların zarar görmesi hallerinde isteniyordu.

   

  Bu arada Zarar Tespit Komisyonlarına da "Ayrıca; Komisyon, gerekli gördüğü takdirde zararın tespit ve ölçümünde dikkate alınabilecek her türlü bilgi ve belgeyi adli, idari ve askeri mercilerden ister" denilerek daha geniş yetki de tanındı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı