Gündem Haberleri

  Terör tazmin komisyonlarında yoğun çalışma

  Ferit ASLAN/DİYARBAKIR, (DHA)
  19.01.2006 - 12:46 | Son Güncelleme:

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), tazminat için başvuranlara Türkiye’de kurulan Terör tazmin komisyonlarını adres gösterirken, her ilde bu iş için kurulan komisyonlar, hafta sonları ve gece de çalışıyor.

  Diyarbakır’daki 4 komisyona bugüne kadar 33 bin kişinin terör tazminatı için müracaat ettiği, 2 bin 200 kişiye 25 milyon YTL tazminat ödenmesinin kararlaştırıldığı bildirildi. AİHM’de davaları bulunan ve sulhname imzalanan 300 kişinin davası anlaşma gereği AİHM’den geri çekildi.

  AİHM’in pilot davada verdiği kararla, Türkiye'den başvurulara adres olarak, terör ve terörden doğan zararların karşılanması için kurulan ‘Tazmin Komisyonları’nı göstermesi, Türkiye’yi büyük sıkıntıdan kurtarırken, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün valiliklere gönderdiği genelgede ‘vatandaşlara tazminat ödenirken esnek davranılmasının’ vurgulanmasının, alınan başarıda büyük katkısı olduğu belirtildi.

  Türkiye genelinde en fazla dosyanın karara bağlandığı Diyarbakır’da, Vali Yardımcısı Erol Özer AİHM istediği için değil, vatandaşların yaralarını sarmak için gece gündüz çalıştıklarını ifade ederek, AİHM’in kararının ise isabetli olduğunu söyledi.

   Valiliklerde kurulan komisyonlar, yasanın süresi dolmadan başvuruları sonuçlandırmak için bazen hafta sonları ve gece de çalışıyor. Türkiye’de en fazla başvurunun yapıldığı Diyarbakır’da ise 4 ayrı komisyon bulunuyor.

  2 BİN 200 KİŞİYE 25 MİLYON YTL

  Diyarbakır’daki 4 Komisyona bugüne kadar 33 bin kişi terör tazminatı almak için başvururken, 2 bin 600 dosya karara bağlandı ve 2 bin 200 dosyanın sahibine yaklaşık 25 milyon YTL tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.

  Bugüne kadar 9 milyon YTL tasminat hak sahiplerine çek olarak dağıtıldı. Diyarbakır Vali Yardımcısı Erol Özer, AİHM’in aldığı kararın isabetli ve sevindirici olduğunu belirterek, “Biz bu kararı komisyonların bu kadar gayretli çalışmasının bir meyvesi olarak görüyoruz. Amacımız, AİHM istediği için değil, kendi vatandaşlarımızın yaralarını sarmaktır. AİHM’de davası olan 300 kişi imzaladıkları sulhnamelerle davalarını geri çekti. Biz sorunu Türkiye içinde çözmekten yanayız. Vatandaşlarımızın memnuniyetlerini görmek bizi mutlu ediyor” dedi.

  BAKAN GÜL’ÜN GENELGESİ

  Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün girişimleri ile kurulan tazmin komisyonlarının, AİHM tarafından adres olarak gösterilmesinde de Bakan Gül’ün Valiliklere gönderdiği genelgenin büyük etkisi olduğu belirtildi. Bakan Gül tarafından İçişleri Bakanlığı aracılığı ile Valiliklere gönderilen genelgede şöyle denilmişti:

  “5233 sayılı yasa ile kurulan zarar tespit komisyonlarının etkin bir iç hukuk yolu oluşturduğunun AİHM’e anlatılabilmesi ve AİHM’in bu yönde karar verebilmesi için, söz konusu komisyonların sonuçlandırdığı başvurular ve nihai olarak belirlediği tazminat miktarı hakında verdikleri yeterli sayıda tatmin edici örnekler sunmak gerekmektedir. AİHM’in önünde bekleyen başvuruları zarar tespit komisyonlarına yönlendirebilmesindeki kamu yararı gözetilerek, taleplere olabildiğince esnek yaklaşılmasında yarar görülmektedir. Komisyonların, Güneydoğu bölgesini özellikle dikkate alarak başvuruların belgelere dayandırılması koşulunu katı bir biçimde uygulamaktan kaçınılmasında yarar görülmektedir.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı