GeriGündem Terör paraları şehit ailelerine
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Terör paraları şehit ailelerine

Terör suçlarının mali desteğine el konulmasını öngören yasa tasarısı hükümet tarafında imzaya açıldı. Tasarı yasalaştıktan 1 ay sonra Türkiye PKK'nın yurt dışındaki hesaplarına el koyup, şehit ailelerine tazminat olarak ödeyebilecek.

Hükümet, terör suçlarının mali desteğinin tespiti, bulunması, dondurulması ve el konulmasını öngören yasa tasarısını imzaya açtı. Birleşmiş Milletler'in ‘Terörizmin Finansmanının Önlenmesine Dair Uluslararası Sözleşmesi’ uyarınca imzaya açılan tasarının yasalaşmasından bir ay sonra Türkiye, PKK'nın yurtdışındaki hesaplarını izleyerek el koyabilecek veya dondurabilecek. Para transferi yapan kurumlar, gizliliği ihlal etmemek kaydıyla, izinleri de dahil olmak üzere denetlenebilecekler.

Sözleşmeye göre, terör fonlarında biriken ve elkonulan paralar, ilgili devletler tarafından terörden zarar gören mağdur veya ailelerine tazminat olarak ödenebilecek. Bu kapsamda Türkiye de, PKK'nın yurtdışındaki milyonlarca dolarlık servetine el koyarsa, bu paranın şehit ailelerine tazminat olarak ödenmesi olasılığı gündeme gelecek.

TÜRKİYE HAREKETE GEÇECEK

Adalet Bakanlığı yetkilileri sözleşmeye göre bir örgütün banka hesaplarının izlenmesi ve dondurulması için o ülke nezdinde terör örgütü sayılması gerektiğini vurguladılar. Bakanlığın bir yetkilisi, Almanya, İngiltere, İsviçre ve Fransa'nın PKK'yı artık terör örgütü kabul etmeye başladıklarına dikkat çekti. Yetkili, Kara Para ile ve Çıkar Örgütleriyle Mücadele Yasaları'nda bu sözleşmeye paralel hükümler bulunduğunu belirtti. Sözleşmedeki hükümler özetle şöyle:

İHLAL ŞARTLARI:

Herhangi bir kişi, her ne suretle olursa olsun, tümüyle veya kısmen, terör eylemlerinin gerçekleştirilmesinde kullanılması niyetiyle veya kullanılacağını bilerek, doğrudan veya dolaylı olarak, yasadışı bir şekilde ve kasten, fon sağlamakta veya toplamakta ise bu sözleşmeyi ihlal etmiş sayılacak.

TERÖRE MALİ İZLEME

Fon, her ne suretle edinilmiş olursa olsun, maddi veya kaydi, menkul veya gayrimenkul, her türlü kıymeti ve bu kıymetler üzerindeki bir mülkiyet hakkı veya çıkarı kanıtlayan, elektronik veya dijital şekilleri dahil olmak üzere, her türlü belge ve yasal araçları ve bu çerçevede banka kredilerini, seyahat çeklerini, para havalelerini, hisse senetlerini, teminatları, kredi mektuplarını kapsayacak.

TİCARETE DE GÖZALTI

Bilginin amacına uygun şekilde kullanılacağı ve sermayenin serbest dolaşımının engellenmeyeceği kesin garantisinin verilmesi kaydıyla nakit ve ticaret senetleri de izleme altına alınacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle