Gündem Haberleri

  Terör önlemleri müzisyenleri 'vurdu'

  Hürriyet Haber
  23.08.2006 - 11:05 | Son Güncelleme:

  Terör korkusu nedeniyle, başta İngiltere olmak üzere havaalanlarında uygulanmaya başlanan sıkı güvenlik önlemleri müzisyenleri de olumsuz etkiledi. Müzisyenler milyonlarca dolarlık müzik aletlerini kabine sokamadıkları için bagaja vermek zorunda. Bu durum onları endişeyendiriyor.

  İngiliz Müzisyenler Birliği, üyelerinin enstrümanlarını yolcu kabinine sokamadıkları için yüklü paralar ödendiğini söyledi.

  Birlik, müzik aletlerinin uçak bagajına konamayacak kadar hassas olduğu görüşünü savundu. Buna rağmen yetkililer, güvenlik önlemlerinin müzisyenlere de uygulanması konusunda ısrarlı.

  Kurallara göre, yolcular yanlarında diz üstü bilgisayar çantasından büyük olmamak koşuluyla bir eşya taşıyabiliyorlar.

  ABD´li keman ikilisi Marc Ramirez ve Olivia Hajioff, bu sıkı güvenlik önlemlerinden etkilenen iki müzisyen.

  Bütün yaz mevsimini, Avrupa ülkelerinde turnede geçiren ikili, 27 Ağustos'ta ABD'ye dönmeyi planlıyor. Ancak, başta İngiltere olmak üzere havaalanlarınoa uygulanan güvenlik önlemleri nedeniyle kemanlarını kabine sokamayacak olmaları onları endişelendiriyor.

  Profesyonel müzik aletlerinin son derece hassas olduğunu söyleyen ikili milyonlarca dolar değerindeki bu aletlerin uçağın bagajında taşınmasanın çeşitli sorunlara yol açabileceğini dile getirdi.

  İLERLEME YAVAŞ

  Müzisyenler Birliği, Parlamento tatilde olduğu için bu konuda yaptıkları başvurulara henüz bir cevap alamadıklarını açıkladı.

  Bir birlik yetkilisi, değişimin acil olduğunu, birçok müzisyenin bu yasal sınırlama yüzünden konserlerini iptal ettiğini belirtti.

  Birlik genel sekreteri Horace Trubridge, müzisyenlerin kemanlarını ya da saksofonlarını riske atmak istemediklerini çünkü bunların çok değerli olduğunu söyledi.

  Hajioff, sıradan yolcular bu kısıtlamalardan müzisyenler kadar etkilenmediği için sorunun gözardı edildiğini de sözlerine ekledi. (bbc)

   

   

   

   


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı