Gündem Haberleri

  Terör hortladı

  Hürriyet Haber
  24.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye’de şiddetin giderek kontrolden çıkmasının ardından komşu Irak da yılın en kanlı gününü yaşadı. 28 ayrı yerde eşzamanlı düzenlenen bombalı saldırılarda 111 kişi öldü. Saldırıların büyük ölçüde Şiilere karşı yapılması, Suriye’de yaşananlara bağlanıyor.

  BİR buçuk yıla yakın bir süredir Irak’ta devam eden isyan, bölgede mezhepler arası şiddeti tırmandırmaya devam ediyor. Irak’ta günden güne artan gerilim dün zirveye çıktı. Tam 28 ayrı noktada, bir kısmı bombalı olmak üzere eşzamanlı terör saldırıları düzenlenirken, en az 111 kişi yaşamını yitirdi. Irak’ta yılın bu en kanlı gününde, yaralananların sayısı ise en az 268 olarak bildirildi. Saldırılardan en çok, 42 kişinin öldüğü, başkent Bağdat’ın 20 kilometre kuzeyindeki Taci banliyösü etkilendi. Ayrıca Bağdat’ın Sadr semtinde İçişleri Bakanlığı’na bağlı nüfus müdürlüğü binası önünde bir aracın patlaması sonucu 16 kişi öldü. Udeym’de ve Selahattin iline bağlı Tuzhurmatu’da da ölen ve yaralananlar var. Saldırıların büyük bölümü, Şii nüfusunun ağırlıkla yaşadığı yerlerde gerçekleşti.
  El Kaide çağrı yapmıştı
  Pazar günkü saldırılarda da 20 kişinin öldüğü Irak’taki gidişat, uluslararası kamuoyunu endişelendiriyor. Henüz resmen üstlenmese de, saldırılardan, El Kaide’nin Irak kolu “Irak İslam Devleti” sorumlu tutuluyor. Bu örgütü yöneten Ebu Bekir Bağdadi, cumartesi günü bir sesli mesaj yayımlayarak militanlarına seslenmiş ve ABD işgâlinden önce ellerinde olan Irak’taki yerleşim yerlerini geri alma harekâtına başladıklarını duyurmuştu. El Kaide lideri Eymen el-Zevahiri, şubat ayında Irak, Ürdün, Lübnan ve Türkiye’deki Müslümanlara seslenerek, “habis ve kanserojen Esad rejimi”ne karşı cihat çağrısı yapmıştı.

  Irak’ta 2012’nin en kanlı günleri

  3 Temmuz: Divaniye’de Şii hacıların biraraya geldiği bir kutlama esnasında bomba yüklü bir kamyon havaya uçtu. 40 kişi öldü, 75 kişi yaralandı. Aynı anda Kerbela’da yaşanan patlamada dört kişi öldü.
  13 Haziran: Irak’ın pek çok noktasında eşzamanlı patlamalar meydana geldi. Bir kısmı Şii hacı olmak üzere 75’ten fazla kişi öldü.
  23 Şubat: Irak’ın, ağırlıkla Şiilerin yaşadığı pek çok noktasında eşzamanlı saldırılar yaşandı. Yaklaşık 60 kişi öldü.
  18 Aralık 2011: ABD’de Irak’taki 8 yıllık işgalinin bittiğini, askerin tamamen çekildiğini açıkladı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı