Gündem Haberleri

  Terör cinneti

  Hürriyet Haber
  16.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir'de bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanmasından sonra tırmanan terör eylemleri nedeniyle bunalım geçiren 18 yıllık polis memuru, üniformasının üzerine Türk Bayrağı sarıp, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'nın kaidesine çıktı. Havaya ateş açan 40 yaşındaki polis Polat Bilici, teröre lanet yağdırarak, ‘‘Ben de Kürdüm ama Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Her asker, her polis ya da bir vatandaşımız öldürüldüğünde, ben öldürmüş gibi sorumluluk hissediyorum’’ diye bağırdı. Asayiş Ekipler Amirliği'nde görevli polis memuru Polat Bilici dün saat 09.00 sıralarında Bostanlı bölgesindeki gece mesaisi bittikten sonra terörü protesto etti. Yaklaşık yarım saat süren eyleminde Türkçe ve Kürtçe konuşarak protestoda bulunan Bilici, teröre şöyle isyan etti:

  KÜRDÜM, VATANIMI SEVİYORUM

  ‘‘Beni yanlış değerlendirmeyin, ben sosyal demokrat bir insanım. Ecevitçiyim. Ben Kırşehir Kürdüyüm. PKK'lılar şerefsizdir. Ben Kürdüm ama PKK'lı değilim. Benim dedem Çanakkale'de şehit düştü. Bu devlet bize kötü birşey yapmadı. Bayrağıma kurban olayım. İnsan hakları istiyorum. Bölücü örgütün yaptığı olaylar beni bunalıma sürükledi. Devletime, milletime bağlıyım. Olaylar beni sıkıntıya sokuyor. Son olarak İstanbul'da masum 13 insanın vahşice öldürülmesi beni isyan ettirdi. Bölücü örgütü protesto ediyorum. Ona yardım eden ülkeleri de protesto ediyorum. Bu ülkede ne yapılıyorsa hepsi Kürtlerden biliniyor. Bu beni çok üzüyor. Kürtlerin Yunanlılar ve Rumlarla işbirliği yapması da beni çok üzüyor. Kendimi öldüreceğim.’’

  OLAYLARDAN HERKES ETKİLENİYOR

  İzmir Emniyet Müdürü Hasan Yücesan, ‘‘Arkadaşımız psikolojik bunalım geçiriyor. Toplumdaki çelişkilerden dolayı hasta olmuş bir arkadaşımızdır. Olaya polis memuru olarak bakmamak lazım. Herkes etkileniyor. Doktorlar da tedavi edilmesi gerektiğini söylüyor’’ diye konuştu.

  Eşi: PKK vahşeti kahretti

  Terör olaylarında insanların ölmesine dayanamayan polis memuru Polat Bilici'nin 18 yıllık eşi Elmas Bilici, daha önce yıllarca Diyarbakır'da görev yapan eşinin çatışmalara girdiğini, evlerinin tarandığını belirtti. 40 yaşındaki Elmas Bilici, ‘‘Yıllardır uykusundan, ‘Beni vurdular' diyerek uyanıyor. Aşırı duygusal bir yapısı var. Bu sabah da erkenden Hürriyet Gazetesi aldı. İstanbul'da yanan çarşıda ölen 12 kişiyle ilgili haberi okudu. Evden çıkarken bana, ‘Hakkını helal et' dedi. Niye böyle konuşuyorsun dediğimde, ‘Memleketin bu durumu beni kahrediyor. Her gün birileri öldürülüyor. Kafama bir kurşun sıkıp intihar edeceğim' diye konuştu. Biraz yumuşattım. Daha sonra gitti ’’ dedi.

  Gelmeyin vururum

  Sık sık bayrağı öpen polis memuru beylik tabancasıyla havaya 5 el ateş etti. İhbar üzerine gelen polis memurları meslektaşlarını ikna etmeye çalıştı. Kırşehir doğumlu olan evli ve 4 çocuk babası Polat Bilici, kimsenin yanına yaklaşmasına izin vermedi. Bilici, yakınına gelen olursa kendisini öldüreceğini belirterek, tabancasını başına dayadı.

  DSP adayı ikna etti

  Gaziemir'deki Aktepe Polis Lojmanları'nda oturan Polat Bilici'yi tesadüfen olay yerinden geçen DSP Konak Belediye Başkan Adayı Erdal İzgi ikna etti. ‘‘Sosyal demokratım’’ diyen Bilici, İzgi'nin aday kartını gördükten sonra silahını atıp, aşağıya indi. Meslektaşları tarafından önce yakındaki Kantar Karakolu'na, oradan da Atatürk Devlet Hastanesi'ne götürülen Bilici'nin, ‘duygusal depresyon’ geçirdiği bildirildi. 20 gün önce babasını kaybeden polis memuru hakkında, ‘‘Meskûn mahalde ateş etmek’’ suçundan işlem yapılacak.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı