Gündem Haberleri

  Terör çiftliği yerle bir

  AA
  21.09.2015 - 01:40 | Son Güncelleme:

  MUŞ’un Varto ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca sözde ‘şehitlik’ olarak adlandırılan bölgede yapılan operasyonlarda, örgüt sembolleriyle donatılmış binalar yıkıldı.

  Muş Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Varto ilçesi Kaynarca köyü Kulan mezrası yakınlarında terör örgütünce kaçırılan kişilerin yargılanması için sözde mahkemenin kurulduğu ve sorgulamanın yapıldığı mezarlık bölgesine, 17 Eylül tarihinde jandarma ve polisin özel harekât timlerince başlatılan hava destekli operasyon sona erdi. Eylem hazırlığında oldukları değerlendirilen teröristleri etkisiz hale getirmek ve bölücü terör örgütü mezarlığıyla ilgili Valilik’çe alınan yıkım kararının uygulanması amacıyla başlatılan operasyonda, bölgede tespit edilen 2 sığınak Türk Hava Kuvvetleri’nce imha edildi. Kolan köyü bölgesinde bulunan bölücü terör örgütü mezarlığı alanındaki 2 binada yapılan incelemede, çeşitli suç unsurlarına rastlandı. Binalar ve müştemilatı ile çevreleyen duvarlar yıkıldı. Mezarlara herhangi bir müdahale yapılmadı. Operasyonda, 2 terörist ölü, 2 terörist ise yaralı olarak silahlarıyla ele geçirildi. Arazide birçok sığınak kullanılamaz hale getirildi, çok sayıda silah, mühimmat, patlayıcı madde ve yaşam malzemesi ele geçirildi.

  Valilik açıklamasına göre sığınaklarda bulunan bazı silah ve malzemeler şöyle:

  “34 kalaşnikof tüfek ve 168 şarjör, 1 biksi ağır makineli tüfek, 5 biksi şeridi, 3 She marka makineli tabanca, 1 el yapımı demir eğitim tabancası, 2 tabanca, 1 kanas keskin nişancı tüfeği, 1 RPG7 roketatar, 8 roket mühimmatı, 15 el bombası, 8 telsiz, 1 akü, 3 bin 350 fişek, 80 uçaksavar mühimmatı.”

  Mezarlara dokunmadılar

  Muş Varto’da terör örgütü PKK tarafından kaçırılan kişilerin sorgulamasının da yapıldığı sözde ‘şehitlik’ alanındaki binalar yıkılırken operasyonda mezarlara dokunulmadı. Mezarlık çevresinde tuzaklanmış çok sayıda el yapımı patlayıcı imha edildi.

  Etiketler: pkk , Muş , gündem
  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı