Gündem Haberleri

  Terminatör'den hidrojenle çalışan otolara destek

  Alper YOLDAŞ
  14.04.2004 - 00:47 | Son Güncelleme:

  Beyazperdeden siyaset sahnesine geçen ünlü yıldız Arnold Schwarzenegger, alternatif yakıtlara destek verdi. Terminatör, Kaliforniya eyalet sınırları içinde bütün otoyollara her 30 kilometrede bir hidrojen istasyonu açmayı planlıyor. Yeni istasyonların açılması, alternatif yakıtlarla çalışan araçların yaygınlaşmasını sağlayacak.

  Ünlü Hollywood yıldızı ve Kaliforniya Valisi Arnold Schwarzenegger, otomotiv sektörüne destek veriyor. Schwarzenegger, alternatif yakıtlarla çalışan ve hem çevreci hem de ekonomik olan araçlara verdiği desteği göstermek amacıyla eyalet sınırları içerisindeki bütün otoyollara her 30 kilometrede bir hidrojen istasyonu açacağı sözü verdi. Schwarzenegger'in alternatif yakıtlara olan desteği çevreciler tarafından da büyük destek gördü. Petrol fiyatları arttıkça özellikle ABD'de sürücüler arasında alternatif yakıt kullanımı daha da popüler hale geliyor. Ancak, alternatif yakıtlarla çalışan araçların yaygınlaşmasında yaşanan en büyük problem, bu araçlara hizmet verebilecek istasyon sayısının yetersiz olması. İstasyon sayısındaki artışla birlikte, hidrojenli araçlara olan talebin de büyümesi bekleniyor.

  Otomotiv üreticileri de bir taraftan alternatif yakıtlarla çalışan araçları geliştirirken, diğer taraftan bu araçların ihtiyacı olan yakıtı sağlayacak istasyonlar konusunda da bir çalışma yürütüyorlar. Son olarak hem benzin hem de sıvı hidrojen ile çalışan bir otomobili dört yıl içeresinde piyasaya sürmeyi hedefleyen Alman BMW, bir taraftan da yakıt istasyonu açmak için kolları sıvadı.

  HİBRİDLİ 7 SERİSİ GELİYOR

  BMW'nun CEO'su Helmut Panke, 7 serisi ilk hibrid otomobili en kısa zamanda katologlarına alacaklarını söylerken, ‘‘Bu otomobiller satışa sunulacağı tarih geldiğinde, önemli sayıda hidrojen istasyonunu satış merkezlerimizde açmış olacağız’’ dedi.

  Hidrojen kullanımının standart haline gelmesinin 20 ile 30 yıl bulunacağını vurgulayan Panke, o güne kadar otomobil üreticilerinin hibrid modelleri deneyeceklerini söyledi. Avrupa'da dizelin yaygın kullanıldığını, buna karşın ABD ile Japonya'da pek tercih edilmediğine işaret eden Panke, ileride değişik yakıt alternatiflerinin dünyanın belirli bölgelerinde popüler olabileceğini belirtti.

  Ford Jr. melez araçlara vergi indirimi istedi

  Ford, birkaç yıl içinde piyasaya sürmeyi planladığı hibrid araç sayısını da 2007'de satışa sunulacak Mercury Mariner Hybrid SUV ile ikiden üçe çıkardığını açıkladı. Ford Motor'un Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Bill Ford Junior Amerikan hükümetinden vergi indirimi yaparak hibrid araçlara karşı tüketici ilgisini artırmasını istedi. Ford Jr. araç başına 3 bin dolara gelecek vergi indirimi gibi teşviklerin tüketicinin ilgisini hibrid araçlara çekmenin en etkili yolu olduğunu bildirdi. Ford Jr. benzin-elektrikle çalışan hibrid (melez) araçların desteklenmesi konusunda önemli çabalar göstermişti. Ford Jr. daha önce her galon benzinde 50 sent ek vergi uygulamasına destek vermiş ve bunun yakıt ekonomisinde tüketiciye ‘‘satın alma motivasyonu’’ sağlayacağını ileri sürmüştü. Ancak Ford Jr. ne kadarlık bir vergi indiriminin yeterli olacağına ilişkin olarak, vergi artırımının politik arenada yer bulmadığını söyleyerek şöyle devam etmişti: ‘‘Federal ya da eyalet bazında yardım almak isteriz. Eğer federal devlet gerçekten bu tür yaklaşımları destekliyorsa, ki desteklemeli, bu yardım etmenin en iyi yolu.’’

  Melez Ford 1 depoyla 925 km yol yaptı

  Bu yaz sonunda satışa sunulacak 2005 model Ford Escape Hybrid SUV (sport utility vehicle) düşük yakıt tüketimiyle arazi araçlarında dünyada ilk sırada yer alacak. Manhattan'nın şehir trafinde yapılan bir sürüş testinde Escape Hybrid bir depo benzinle hiç durmadan 37 saatte 925 kilometre yol aldı. Hybrid araçlar benzinli ya da dizel motorun bir elektrikli motorla birleşmesi sayesinde iki farklı enerji kaynağından yararlanabiliyorlar. Escape Hybrid, 2.3 litre 4 silindirli benzinli motor ve bir elektrikli motoradan oluşan hybrid sistemiyle düşük yakıt tüketiminin yanı sıra bir arazi aracının olmaktan ödün vermeyen bir performansa da sahip bulunuyor. Escape Hybrid, benzinli V6 motora sahip modeline yakın bir sürüş performansı sunarken, yüzde 50 yakıt tasarufu ile şehiriçi kullanımda 1 litre yakıtla 14.7 kilometre yol alabiliyor. Escape Hybrid'te benzinli motor ile elektrikli motor bir arada ya da ayrı ayrı kullanılabiliyor.

  Nissan hidrojenli X-Trail'i kiraladı

  Nissan, Japon Cosmo Oil firmasına ilk X-TRAIL FCV aracını kiraladı. Nissan tarafından üretilen hidrojen yakıtlı X-TRAIL FCV (Fuel Cell Vehicle) Yokohama-Daikoku Hidrojen İstasyonunda düzenlenen bir törenle Cosmo Oil firmasına teslim edildi.

  Cosmo Oil alternatif araç enerji kaynakları ve özellikle hidrojen teknolojileri ve ekipmanları konusunda araştırmalar yapıyor. Konu ile ilgili geliştirme çalışmalarında kullanılacak olan X-TRAIL FVC aynı zamanda değişen müşteri ihtiyaçlarına karşılık gelebilecek olan enerji talepleri konularında da Cosmo Oil çalışmalarında kullanılacak.

  Nissan ‘‘2005 Yeşil Program’’ çerçevesinde orta vadeli bir çevre koruma planı çerçevesinde 2002 yılından bu yana X-TRAIL FCV aracını Japonya'da deniyor. İlgili çalışma Japon Kara, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından da destek görüyor.

  X-TRAIL FCV 85 KW'lik bir güç üretiyor. Aracın yakıt hücresi ile gidebileceği mesafe ise 350 kilometreden fazla... Araçta kullanılan kompakt ion lityum pil ve bir yakıt hücresi düzeneği araçta maksimum verim ve yakıt tasarrufunu sağlıyor. Yeni geliştiren kompakt ve ince tasarlanmış pil aynı zamanda, alışılagelmiş ve genelde kullanılan büyük hacim kaplayan kalın silindir şeklindeki pillerin yerini alarak araçtaki iç alanın daha verimli olarak kullanılmasını da sağlıyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı