Gündem Haberleri

  Termik santralin ÇED raporu eksik

  Hürriyet Haber
  07.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adana Çevre ve Tüketiciyi Koruma Derneği(ÇETKO) Başkanı Prof. Dr. Figen Doran, Adana'nın Yumurtalık İlçesi'nde yapımına başlanan kömür santralının atmosfere yayacağı karbondioksit miktarının ÇED raporunda yer almadığını belirtti.

  Doran, yaptığı yazılı açıklamada, dünya ikliminin değişmesinde, termik santrallarının atmosfere verdikleri karbondioksitin önemli etkisi bulunduğunu ifade etti.

  Hollanda'da toplanan Birleşmiş Milletler Dünya İklim Konferansı'nın, önceki hafta başarısızlıkla sonuçlandığını belirten Doran, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

  "Daha önce Kyoto'da alınan karar gereğince, sera etkisi yaparak dünya ikliminin ısınmasına neden olan gazların atmosfere salınmasını, başta ABD olmak üzere gelişmiş ülkelerin tedricen azaltmaları gerekiyordu. Bu mümkün olmadı. ABD ile Avrupa Birliği ülkeleri birbirlerini suçladılar. Altına imza attıkları anlaşmayı uygulamaktan kaçındılar. Konferansta Türkiye delegelerinin, ülkemizin gelişmiş değil, gelişmekte olan ülkeler statüsüne konulmasını istemeleri de 'Biz dünyayı daha yeni kirletmeye başladık, bu konuda biraz daha serbest bırakılmalıyız' düşüncesinin ürünüdür."

  Doran, Yumurtalık İlçesi'nde yapımına başlanan kömür santralinin de bu politikanın ürünü olduğunu belirterek şöyle devam etti:

  "Sugözü Termik Santralı'nın, saatte 450 ton kömür yakması planlanmıştır. Ancak projesinde ve Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunda, atmosfere ne kadar karbondioksit vereceği ve bunun etkileri hiçbir şekilde konu edilme

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı