GeriGündem Termik santralde kadro için eylem yapan taşeron işçiler işten çıkartıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Termik santralde kadro için eylem yapan taşeron işçiler işten çıkartıldı

Termik santralde kadro için eylem yapan taşeron işçiler işten çıkartıldı

Zonguldak'ın Kilimli İlçesi Çatalağzı Beldesi’nde faaliyet gösteren Çatalağzı Termik Santrali’nde (ÇATES) çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve daimi kadroya geçmek için geçen Cuma günü eylem başlatan 138 taşeron işçisinin iş akitleri, eylemlerinin 6’ncı gününde fesih edildi.

Termik santralde kadro için eylem yapan taşeron işçiler işten çıkartıldı

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca özelleştirilerek Aralık 2014’te Bereket Grubu’na ait Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye devredilen ÇATES’te çalışan 138 taşeron işçi, ücretlerinde iyileştirme yapılması ve daimi kadroya geçmek için geçen Cuma günü saatlerinde eylem başlattı. Santral önünde kurdukları çadırda gece-gündüz ateş yakarak nöbet tutan işçilere bugün termik santralden kötü haber geldi. Taşeron firma sahibi Caner Baydar, işçilerin Cuma gününden beri işe gitmedikleri için şirketin sözleşmelerini fesih ettiğini söyledi. Baydar, şirketin işçilerin tazminatlarını ve maaşlarını da yatırdığını belirtti.

Termik santralde kadro için eylem yapan taşeron işçiler işten çıkartıldı

"MÜCADELEMİZ SÜRECEK"

Santral önünde beklemeye davam eden işçilerden 45 yaşındaki Olcay Güneş, firmalarına gelen yazıdan eylemden haberleri olduğunu söyledi. Kadroya geçene kadar mücadelelerini sürdüreceklerini belirten Güneş, şöyle dedi:

"Firmamıza iş akitlerimiz fesih olunacağına dair bir ihtar geldi. Tazminatlarımızı yatırmışlar. Yarın iş akitlerimiz fesih edilecek. 3 gün üst üste işe gitmediğimizde iş akitlerimiz fesih ediliyor. Bu yasada var. Bunu bekliyorduk. Burada herkesin aradığı sadece hak ve ekmek mücadelesi. Burada hiçbir siyasi görüş yok. Biz kenetlendik ve dimdik ayaktayız. Mücadelemizi sürdüreceğiz. Burada taşeron istenmiyordu zaten. Eylemimiz 1 ay, 2 ay sürer ama biz devam edeceğiz."

40 yaşındaki Vural Olcay ise işten çıkarılmalarına rağmen haklarını aramaya devam edeceklerini ifade ederek, "Eylemimiz kadroya geçene kadar sürecek. Her şeyi göze almıştık. Biz kadroya geçene kadar geri dönüşümüz yok artık. Bu süreçten sonra ne olur bilmiyorum. Artık işsiziz" diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle