Gündem Haberleri

  Terbiyesiz Alman

  Hürriyet Haber
  08.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, kendilerini Hitler politikası izlemekle suçlayan Başbakan Mesut Yılmaz'a hakaret etti. Kinkel, Yılmaz'ı ‘‘Gözü dönmüş bir şekilde sağa sola saldırmak’’ anlamına gelen ve bir tür ‘‘Öldürücü delilik’’ olan ‘‘Amok koşucusu’’na benzetti.

  Başbakan Mesut Yılmaz'ın, Hitler'i çağrıştıran ‘‘Lebensraum’’ sözcüğünü kullanarak Almanya'nın Avrupa politikasını Hitler politikasına benzetmesi tartışması büyüyor. Yılmaz'ın Almanya'nın eskiden olduğu gibi doğuda yaşam alanı aradığı yolundaki açıklamalarına en sert yanıt, Alman Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel'den geldi. Kinkel, Yılmaz'ı, ‘gözü dönmüş bir şekilde sağa sola saldırmak’ anlamına gelen ‘‘Amok koşucusu’’ olmakla suçladı. Bilindiği gibi amok, Malezyalılarda görülen öldürücü deliliğe verilen ad. Amok koşucusu, çoğunlukla önemsiz bir yoksunluk sonucu çılgınca koşmaya başlar ve karşılaştığı ilk kişinin üzerine atlayarak kendi canını hesaba katmaksızın öldürmeye çalışır. Mesut Yılmaz'ı amok koşmakla suçlayan Kinkel, Baden-Württemberg'deki Hür Demokrat Parti Eyalet Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesini arzu ettiğini, ancak iki yönlü bir yol olarak nitelediği Avrupa'da raydan çıkmaların olabileceğini söyledi.

  YILMAZ'A İNANAMADIK

  Yılmaz'ın Almanya'yı eleştirirken Nazi dönemi yayılmacılığının ana çerçevesini oluşturan ve ırkçı bir anlam taşıyan ‘Lebensraum’ (Yaşam sahası) sözcüğünü kullanmasının, Ankara-Bonn ilişkilerinde yarattığı sıkıntı sürüyor. Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Hans-Joachim Vergau, dün bir açıklama yaparak, ‘‘Sayın Başbakan'ın bunu söylediğine inanmıyoruz’’ dedi. Vergau, dün Hürriyet'in bir sorusu üzerine yaptığı açıklamada şunları söyledi: ‘‘Avrupa uluslarına hakaret ederken ya da onlara katılmak isterken, altına inilemeyecek bir adillik ve üslup düzeyi vardır. Sayın Başbakan'ın bunu söylediğine inanmıyoruz. Sorumlu bir siyasetçinin Türkiye ile geri döndürülemeyecek bir dostluğa sahip bulunan bir halkın onuruna böylesine iyi düşünülmemiş bir saldırıda bulunabileceğini tasavvur edemeyiz.’’ Türk-Alman ilişkilerinde sıkıntı yaratan konu, Yılmaz'ın hafta içinde İngiliz ‘Financial Times’ Gazetesi'ne verdiği bir mülakatta ortaya çıkmıştı. Başbakan Yılmaz bu mülakatta, ‘‘Almanya, Orta Avrupa ve Doğu Avrupa'da kendi yaşam sahası olarak görüyor’’ derken, 'yaşam sahası' kavramının karşılığı olarak Almanca ‘Lebensraum’ sözcüğünü telaffuz etmişti. ‘Lebensraum’, Hitler düşüncesinin en önemli kavramlarından biri olarak biliniyor. Nazi ideolojisinde, Alman ırkı Orta ve Doğu Avrupa'da yaşayan Slav ırkından üstün görüldüğü için, bu bölgeler Almanya'nın doğal egemenlik alanı anlamına gelen ‘lebensraum’ kavramıyla ifade edilmişti. Kavram, bu haliyle ırkçı bir bakışı yansıtıyor. Yılmaz'ın bugünkü Alman Hükümeti'nin siyasetini de aynı kavramla açıklaması, dolaylı bir şekilde ırkçılık suçlamasını da içermiş oluyor.

  Yılmaz'a hakaret etti

  Gerginleşen Türk-Alman ilişkilerini zaman zaman sivri çıkışlarıyla daha da içinden çıkılmaz hale getiren Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, Başbakan Mesut Yılmaz'ı ‘‘Amok koşucusu’’na benzeterek, daha önce yaptıklarının üzerine tüy dikti.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı