Gündem Haberleri

  Teravih namazı nasıl kılınır? Teravih namazı kaç rekattır?

  Hürriyet Haber
  27.05.2017 - 21:10 | Son Güncelleme:

  Teravih namazının nasıl kılınacağını merak eden binlerce vatandaş, 'teravih namazı nasıl kılınır?' ve 'teravih namazı kaç rekattır?' gibi aramalara oldukça yopun ilgi gösterdiler. Ramazan'ın gelmesiyle beraber binlerce vatandaş için ibadet ayı'da gelmiş oldu. Vatandaşlar akşam oruçlarını açtıktan hemen sonra camilere gidip teravih namazı kılıyorlar. Teravih namazı ile ilgili detayları bilmeyen vatandaşlar ise araştırmalarını yapmaya devam ediyor. Peki, Teravih namazı nasıl kılınır? Teravih namazı kaç rekattır? İşte detaylar.

  Teravih namazı nasıl kılınır sorusu, Ramazan'ın en önemli ibadetlerinden birisi olan Teravih namazına gitmek isteyen vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Teravih namazı saat kaçta başlayacak sorularını yönelten vatandaşlar, kentlerinde ezanın kaçta okunduğunu sorgulamaya başladı. Peki, teravih namazı kaç rekat ve nasıl kılınacak? İşte, detaylı bilgiler

  TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR?

  Diğer nafile namazlardan teravih namazının kılınışın bir farkı yoktur. Yani iki rekât bir namaz nasıl kılınıyorsa, mesela sabah namazının sünneti diyelim teravih namazının iki rekâtı o şekilde kılınır. Ondan sonraki bütün rekâtlar da bir birinin benzeridir. Sabah namazının iki rekat sünnetini veya farzını ölçü alabiliriz. Teravih namazı yatsı ile vitir arasında kılınmalıdır.

  TERAVİH NAMAZI KAÇ REKATTIR?

  Hz. Peygamber (s.a.v.)'in kıldırmış olduğu Teravih namazlarının kaç rekat olduğu konusunda bir rivayet bulunmamaktadır. Hz. Ömer zamanındaki cemaatle kılınan Teravih namazlarının rekatları konusunda iki rivayet vardır; yirmi rekat, on bir rekat. Hz. Ömer'in dönemiyle ilgili farklı rivayetler; Nevevi ve Ayni tarafından, on bir rekatla ilgili rivayetin Hz. Ömer'in halifeliğinin ilk döneminde kılınan Teravih namazlarıyla ilgili olduğu, sonra Teravihin yirmi rekat olarak yerleştiği ve günümüze kadar da böyle devam ettiği şeklinde açıklanmıştır. Teravih namazı nafile bir ibadet olduğundan, farz gibi telakki edilmesi de doğru değildir. Bu nedenle, yorgunluk, meşguliyet ve benzeri sebeplerle, Teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekat kılınması halinde de sünnet yerine getirilmiş olur. Ancak cemaate iştirak etmeye çalışmak daha iyidir.

  TERAVİH NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

  İLK SAHUR SAAÇ KAÇTA?

  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2017 Dini takvimine göre bu yıl üç aylar 29 Mart 2017'de başladı, Ramazan ayı 26 Mayıs akşamı ilk teravih namazı ile başlamış olacak. Aynı gece sahur için kalkılacak ve niyetler edilecek. İlk oruç ise 27 Mayıs 2017'de açılacak.

  Bulunduğunuz ili seçerek kendi ilinizdeki sahur-imsak saatini öğrenebilirsiniz;

  İL İL SAHUR SAATLERİ

  Ramazan Ayı Mayıs'ta başlayacak, ilk oruç 27 Mayıs’ta tutulacak (cumayı cumartesiye bağlayan gece) son oruç ise 24 Haziran günü tutularak Ramazan sona erecek. 2017'de Ramazan Bayramı ise, 25 Haziran Pazar, 26 Haziran Pazartesi ve 27 Haziran Salı günlerine denk geliyor.

  Bayramın ilk günü hafta sonuna denk geldiği için çalışanlar ekstradan sadece 2 gün tatil yapabiliyor. Ramazan ayının ilk gününde Türkiye'de ilk sahur Ardahan'da, ilk iftar ise Hakkari'de yapılacak.

  İLK İFTAR VE SAHUR

  Bu yıl İstanbul’da ilk sahur 03.36’da yapılacak, iftar ise 20.33’te açılacak. Ankara’da ilk sahur 03.27 yapılacak, ilk iftar ise 20.15’te açılacak. İzmir’de ise 03.59’da yapılacak ilk sahur sonrası ilk iftar da 20.33’te yapılacak.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı