Gündem Haberleri

  Tepkiniz yerinde ama

  ANKARA
  21.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Almanya Başbakanı Merkel’e mektup yazarak, Gezi olaylarıyla ilgili “Dehşete düştüm” tepkisinin yerinde olduğunu vurguladı.

  Ancak Kılıçdaroğlu, Merkel’e bu tepkisinin Türkiye’nin AB’ye üye olamayacağı yönünde bir tutum yaratmasının da, “Haksız, yersiz ve yanlış bir yaklaşım” olacağını belirtti.

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, polisin Taksim Gezi Parkı eylemcilerine müdahalesine “Dehşete düştüm” sözleriyle tepki gösteren Almanya Başbakanı Angela Merkel’e, “Son yıllarda demokrasi, özgürlük ve insan hakları bağlamında giderek gerileyen ve kötüleşen duruma verdiğiniz tepkiler yerindedir” mektubu gönderdi.

  YERSİZ VE YANLIŞ OLAN YANI

  Kılıçdaroğlu, Federal Şansölye Dr. Angela Merkel hitabıyla başlayan mektubunda, “Eleştirinizin AKP hükümeti üzerinde mutlaka bir etkisi olacaktır. Ancak AKP’ye yöneltilen bu eleştirilerin, Türkiye’nin AB ile bağlarını, bilhassa AB’ye katılım müzakerelerini yavaşlatması veya askıya alınması, bundan da ötesine geçerek, Türkiye’nin AB’ye üye olamayacağı yönünde bir tutum içerisine girilmesi haksız, yersiz ve yanlış bir yaklaşım olacaktır” dedi. Kılıçdaroğlu, mektupta özetle şunları vurguladı:

  HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

  “Gezi Parkı’nda genç neslin demokrasi, temel hak ve özgürlükler ve insan onuruna saygı için başlattığı hareket, bir umut ve ilham kaynağıdır. Avrupa’yla paylaştığımız bu değerler, AB ve özellikle Almanya tarafından desteklenmesi ve teşvik edilmesi hayati önem taşımaktadır. Türk halkına yönelik mesajlarınız şu hususlara değinmelidir: 1) Türk gençliğine, Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarına ve Türkiye kökenli Alman vatandaşlarına verilmesi gereken en önemli mesaj, Türkiye’nin dostu Almanya’nın, AKP Hükümetinin baskıcı ve dayatmacı tutumuna karşı olduğunu 2) Meydan okumaların diyalog ve demokratik yollardan çözüme kavuşması gerektiğini. 3) Almanya’nın, Türkiye’yi Avro-Atlantik Camiasında laik ve demokratik bir üyesi olarak görmek istediğini. 4) Türkiye’nin AB katılım müzakerelerinin öngörüldüğü şekilde sürmesi gerektiğini vurgulayın.”

  Polis şiddeti bizi şoke etti

  ALMANYA’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, Gezi Parkı eylemlerinde polisin aşırı şiddet kullanmasının Alman siyasetçileri dehşete düşürdüğünü söyledi. Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak’ı makamında ziyaret eden Pohl, şöyle konuştu: “Duran Adam gibi protestolar bizim değerlendirmemize göre özellikle genç insanların kendi düşüncelerini göstermeyi amaçlıyor. Demokrasinin daha olgunlaşmasını arzu eden kesimler var. Onu o şekilde ifade ediyorlar. Dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. Almanya’da özellikle Alman siyasetçilerin sözleriyle bağlantılı olarak, şok eden ve dehşete düşüren konu, polisin uyguladığı çok aşırı şiddet. Özellikle barışçıl yöntemlerle orada kendi düşüncelerini, ifadelerini gösteri kapsamında sunmak isteyen ve sunan kişilere uygulanan aşırı şiddete yönelik Alman siyasetçilerin verdiği tepkiyi gördük.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı