Gündem Haberleri

  Teoman Alpay vefat etti

  Hürriyet Haber
  12.02.2005 - 11:13 | Son Güncelleme:

  Başta Samanyolu olmak üzere dillerden düşmeyen bir çok şarkının bestekarı Teoman Alpay(73), bir süredir tedavi gördüğü Çanakkale SSK Hastanesi’nde vefat etti.
    Yüzyılın tiyatro yazarı öldü

  Çanakkale SSK Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi Uzmanı Dr. Nazır Çoban, Alpay’ın şeker hastalığı ve kalp yetmezliği rahatsızlığının bulunduğunu, solunum yetmezliği nedeniyle de 2 gün önce solunum cihazına bağlanarak yoğun bakım servisinde tedaviye alındığını ve bu sabaha hayatını kaybettiği bildirildi.

  14 ŞUBAT'TA TOPRAĞA VERİLECEK

  Tedavi gördüğü Çanakkale SSK Hastanesi'nde bu sabaha karşı vefat eden Teoman Alpay'ın cenazesi, 14 Şubat Pazartesi günü toprağa verilecek.

  Yaklaşık 22 gün önce Çanakkale SSK Hastanesi'nde tedavi altına alınan ve bir bacağı kesilen Ünlü Bestekar Teoman Alpay (73), durumunun ağırlaşması üzerine, hastanenin yoğun bakım ünitesine kaldırılmıştı.

  SSK Hastanesi Başhekimi Dr. İsmail Temiz, Teoman Alpay'ın, yoğun bakım ünitesinde solunum yetmezliği ve kalp rahatsızlığı nedeniyle vefat ettiğini ve ailesinin isteği üzerine, 14 Şubat Pazartesi günü Çanakkale'de toprağa verileceğini belirtti.

  Bestekar Teoman Alpay'ı, hastanede yattığı sürece, aralarında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ile Çanakkale Valisi Süleyman Kamçı'nın da bulunduğu çok sayıda kişi ziyaret etmişti.

  TEOMAN ALPAY KİMDİR?

  Çanakkale'de 1932 yılında doğan Teoman Alpay, Ankara Radyosu'nun açtığı ud sınavını kazanarak, radyonun saz sanatçıları arasına katıldı ve kendi dalında aşama kaydederek, genç yaşta Türk Müziği Yayınları Şefi oldu. Bir ara da Erzurum Radyosu Müdürlüğü yaptı.

  Alpay'ın “Nasıl Geçti Habersiz, O Güzelim Yıllarım” isimli eseri 1972 yılının şarkısı seçilirken, sonraki yıllarda “Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar”, “Buruk Acı”, “Sarmaşık Günleri” eserleri yine dereceye girdi. 1997'de İstanbul FM dinleyicileri tarafından, Teoman Alpay'ın “Kalbimi Kıra Kıra” isimli eseri, en beğenilen eser seçildi ve Atatürk Kültür Merkezi'nde altın plaket ödülü aldı. Alpay'ın ayrıca ”Samanyolu”, “Sevmekten Kim Usanır” gibi birçok sevilen eseri bulunuyor.

  Ruhsar Alpay'la evli olan Teoman Alpay, 2 çocuk babasıydı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı