Gündem Haberleri

  2017 TEOG puan hesaplama işlemi nasıl yapılır? - TEOG puan hesaplama robotu

  Hürriyet Haber
  31.05.2017 - 18:07 | Son Güncelleme:

  2017 TEOG puan hesaplama işleminin nasıl yapılacağı milyonlarca öğrenci tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. TEOG sınav sonuçları bugün sabah saatlerinde ÖSYM tarafından yüz binlerce öğrencinin erişimine açıldı. TEOG 2. Dönem sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, öğrenciler sınav sonuç sorgulama sayfasına akın ettiler. Sınav sonuçlarını öğrenen öğrenciler, TEOG puan hesaplamasıyla ilgili detayları araştırmaya başladı. Peki, 2017 TEOG puan hesaplama işlemi nasıl yapılır? İşte, TEOG puan hesaplama robotu.

  TEOG sınav sonuçları ve puan hesaplama işlemi öğrenci ve veliler tarafından araştırılmaya başlandı. Eğitimlerini iyi bir lisede gerçekleştirmek isteyen öğrencilerin katılım sağladığı TEOG sonuçları, E Okul aracılığıyla sorgulanmaya devam ediyor. İşte, TEOG puan hesaplama ve sınav sonuçları hakkında detaylı bilgiler

  TEOG SONUÇLARI AÇIKLANDI

  Milli Eğitim Bakanlığı, 30 Mayıs akşam saatlerinde attığı tweet ile sonuçların 31 Mayıs saat 10.00'da açıklanacağını duyurmuştu. Sonuçların açıklandığı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesinde 09.59'da duyuruldu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, sonuçların E Okul üzerinden açıklanacağı ifade edildi.

  Sonuçların açıklanmasının ardından MEB, duyuruyu şu şekilde gerçekleştirdi; 8. sınıf öğrencilerine yönelik yapılan ikinci dönem merkezi ortak sınav sonuçları açıklanmıştır. 8. sınıf öğrencilerine yönelik 26-27 Nisan tarihlerinde yapılan 2. dönem merkezi ortak sınavları ve 20-21 Mayıs tarihlerinde yapılan mazeret ortak sınavlarının değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır.

  TEOG SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

  TEOG PUAN HESAPLAMA SİSTEMİNE GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

  2. dönem merkezi ortak sınavlarına 1 milyon 185 bin 328 öğrenci katılmıştır. Sınav sonuçları e-okul sistemine öğrencilerin ders yazılı notu olarak işlenmiştir. Öğrenci ve veliler, sınav sonuçlarını e-okul sistemi üzerinden öğrenebileceklerdir.

  Öğrencilerimizin TEOG Merkezi Ortak Sınavları veya Parasız Yatılılık ve Bursluluk (PYBS) sınavları ile ilgili bilgilerini menüdeki "Sınav Bilgileri" bölümününden "Sınav Bilgileri" ekranını seçerek öğrenebilirsiniz

  YERLEŞTİRMEYE ESAS PUAN NASIL HESAPLANIYOR?

  Yerleştirmeye esas puan, öğrencilerin ve 6, 7 ve 8.nci sınıfların yıl sonlarında aldıkları başarı puanları ile 8'nci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde
  edilecektir. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacaktır.

  AĞIRLIKLANDIRILMIŞ ORTAK SINAV PUANI HESAPLAMASI

  Ortak sınavlar kapsamında, sınavı gerçekleştirilen derslerden alınan puanlar kendi ağırlık katsayıları ile çarpılacak. Çarpımların toplamından elde edilen değerin derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacak. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacak.

  İTİRAZ NASIL YAPILIR?

  TEOG sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından aldıkları sonuca itiraz etmeye karar veren öğrenciler, sonuçların yayımlanmasının ardından 10 gün içerisinde bu işlemi gerçekleştirebilecek.

  Sonuçlara yapılacak itirazlar, sonuçların e-Okul Sistemi ve http://www.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanmasından itibaren başlayan 10 (on) günlük dava açma süresini durdurmamaktadır.

  Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile öğrencinin T.C. kimlik numarası belirtilmeyen, banka dekontu/ATM fişi eklenmemiş, imza ve adres bilgisi olmayan dilekçeler dikkate alınmayacak ve cevaplandırılmayacak.İtirazlar https://eitiraz.meb.gov.tr/ adresinden gerçekleştirilecek.

  Bunlara ilaveten faksla ve e-posta yoluyla yapılan itirazlar da aynı şekilde dikkate alınmayacak ve cevaplanmayacak.

   

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı