GeriGündem Tensip zaptı nedir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tensip zaptı nedir?

Tensip zaptı nedir?

Tensip zaptı, görülen ya da görülecek olan davaların ön hazırlık kapsamında kayda geçmesi anlamına gelmektedir. Bir nevi davanın yapılacağı günün taraflara iletilmesine olanak sağlayan tensip zaptı, davayla ilgili dosya ve belgelerin duruşmaya getirilmesine olanak sağlıyor. Peki, tensip zaptı tam olarak ne demektir? İşte, bu terim hakkında bilgi edinmek isteyen bireyler için bazı detaylar

Tensip zaptı, davanın açılmasıyla birlikte mahkemenin ilk duruşma öncesi tuttuğu tutanağı ifade etmektedir. İlk duruşma gerçekleşmeden önce gerçekleştirilmeden önce gönderilen tensip zaptı, hakimin neler yaptığı ve taraflardan neler yapmasını istediği gibi bilgileri içerisinde barındırır.

Tensip zaptı bir nevi taraflara ve üçüncü kişilere, davanın ilk duruşmasına dek neler yapılması gerektiğini bildiren mahkeme kararıdır.

Ceza davalarında tensip zaptı, şikayetci ve sanığın davetiye ile duruşmaya çağırılmasına, tanıklara haber verilmesine, dava ile ilgili dosya ve belgelerin getirilmesine ve duruşmanın yapılacağı günün ve saatin duyurulmasına yaramaktadır.

Hukuk davalarında tensip zaptı, taraflara çağrı kağıdı çıkarılmasına, dava açan kişinin dilekçesinin karşı tarafa tebliğine, dava ile ilgili diğer dosya ve belgelerin getirilmesine ve duruşmanın yapılacağı günün ve saatin duyurulmasına yaramaktadır.

Tensip, TDK'ya göre uygun bulmak, uygun görmek ve münasip görmek anlamlarını taşımaktadır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle