Gündem Haberleri

  Temizlikçilikle başladı feribotlara kaptan oldu

  Şenol COŞKUNER
  01.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Deniz Otobüsleri’nin (İDO) Adnan Menderes Hızlı Feribotu’nun ikinci kaptanı Hızır Güzel, denizciliğe güverte temizliği ile başladı. Denizciliğe başlamadan önce amatör olarak boksla uğraşan Hızır Kaptan, temizlik ve bakımıyla uğraştığı gemilerde şimdi kaptanlık yapıyor.

  Fransız Louis Dreyfus şirketinde güverte amiri olarak 10 yıl görev yapan Hızır Güzel, 1997’de İDO’da gemici olarak girdi. Kaptanlık kursuna gidip İTÜ Denizcilik Yüksek Okulu’nun düzenlediği sınavı kazanarak kaptanlık ehliyeti alan Hızır Güzel, 10 yıldır İDO’nun Adnan Menderes Hızlı Feribotu’nun ikinci kaptanı. Denizciliğe başlamadan önce Rize Çaykur ve Belediye Spor’da 6 yıl amatör olarak boksla uğraşan Hızır Kaptan’ın, Türkiye Grup Şampiyonluğu da var. Denizciliğin kendisi için bir tutku olduğunu belirten Hızır Gürel, şunları anlatıyor:

  "Fransa’dan dönme planları yaparken İDO’nun personel aradığını öğrendim ve başvuruda bulundum. 1997’de İDO’da geminin temizlik ve bakım işleriyle uğraşan gemici olarak göreve başladım. Yeni feribotlar alınıyordu ve kaptana ihtiyaç vardı. Bu arada kaptanlık kurslarına gittim ve İTÜ Denizcilik Yüksek Okulu’nun düzenlediği sınavı kazanarak ikinci kaptan oldum. Adnan Menderes Hızlı Feribot’unda ikinci kaptanlığa başladım."

  VIP salonundaki kedi

  İDO gemilerinin güvenlik açısından dünyanın en son teknolojiye sahip olduklarını belirten Hızır Güzel, yaşadığı en ilginç olayı da şöyle anlattı: "Hayvanları, alt katta kafeslerde tutuyoruz. Ancak bir yolcumuz, kafes içindeki kedisiyle birlikte gemiye binmiş. Diğer yolcular kediden rahatsız olunca, tartışma çıktı. Yolcu, kedisine de bilet aldığını gösterince, yapacak bir şeyimiz kalmadı. Çareyi, kediyi, boş olan VIP Salonu’na koymakta bulduk. Yani kedi VIP yolculuk yaptı."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı