Gündem Haberleri

  Temizlik işçisinin sanat aşkı

  Hürriyet Haber
  12.05.2008 - 12:59 | Son Güncelleme:

  İnönü Üniversitesi (İÜ) Güzel Sanatlar Fakültesinde temizlik görevlisi olarak işe başlayan Ayvaz Karaca'nın hayatı, sanata olan ilgisini keşfetmesiyle değişti. Yağlı boya resim yaparak başladığı sanat hayatına piyano, keman, bağlama ve kaval çalmayı da ekleyen Karaca, öğrencilere örnek oldu.

  Ayvaz Karaca, bir temizlik şirketinin personeli olarak 2004 yılında fakültede işe başladıktan sonra, öğrencilerin çalışmalarının ilgisini çektiğini söyledi.

  Temizlik işini bitirdikten sonra mesai saatlerinden geriye kalan zamanını fakültede geçirmeye başladığını kaydeden Karaca, resim bölümü öğrencilerine model olduğunu ve zaman zaman resim yapmayı denediğini ifade ederek, “Hocaların da desteği ve yüreklendirmeleriyle resim yapmaya başladım. Hocalar başarılı olduğumu ve çalışırsam daha da başarılı olabileceğimi söylediler. Bunun üzerine yine hocaların desteğiyle tuval ve fırça alarak kendim yapmaya başladım” dedi.

  PİYANO, KEMAN, BAĞLAMA VE KAVAL DA ÇALIYOR

  Yağlı boya resim yapan, aynı zamanda müzik bölümünde piyano, keman, bağlama ve kaval çalmaya başlayan Karaca, şöyle konuştu:
  “Fakültede çalışmak beni mutlu ediyor, tüm stresimin üzerimden kalkmasını sağlıyordu. Resim bölümü öğrencilerinin çalışmalarını izlemeye başladım. Bir süre sonra resim yapmak benim için bir tutku haline geldi. Tuvalim ve fırçalarım bile hocalar tarafından temin edildi. Her gün mesaiden sonra birkaç saat mutlaka çalışıyorum. Müzik bölümünün derslerini de yakından takip ederek piyano, keman, bağlama ve kaval çalmayı öğrendim. Şu anda kendime ait bir kemanım ve bağlamam var. Eskiden işten sonra eve gider genelde boş vakit geçirirdim, ancak şu an resim yapıyorum. Resim yapmayı bıraktığım anda ise bir enstrüman çalıyorum. Hayatım değişti diyebilirim. Artık ciddi hayallerim var.”


  Çocuklarını da müzik ve resim alanında kendilerini geliştirmeye teşvik ettiğini ifade eden Karaca, kendi hayatını değiştiren ve bu sayede “yeniden doğmuş” gibi hissettiren sanatın, her insanın hayatında yer alması gerektiğine inandığını belirtti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı