Gündem Haberleri

  Temel meselemiz eşit değiliz

  Razi CANİKLİGİL / NEW YORK
  12.09.2013 - 01:11 | Son Güncelleme:

  BM’nin yayınladığı “Bir Milyon Ses: İstediğimiz Dünya” araştırmasına göre Türk halkı en çok cinsiyet eşitsizliğinden şikâyetçi.

  BİRLEŞMİŞ Milletler (BM) üyesi 193 ülkeyi kapsayan ve yaklaşık 1.3 milyon kişi üzerinde yapılan araştırmada Türkiye’de 9 bin 839 kişi ile 9 farklı tematik iletişim yöntemi kullanılarak görüşüldü. BM’nin 2015 Binyıllık Kalkınma Hedefleri kapsamında hazırlanan raporun Türkiye ile ilgili bölümünde, yapılan tüm görüşmelerde cinsiyet eşitsizliğinin temel konu olarak öne çıktığına dikkat çekildi.

  GELİR VE EĞİTİM ADALETSİZ

  Ankete katılanların yüzde 44’ünün bu alanda durumun 2015 sonrasında daha iyiye gideceğine inandıklarını belirtmeleri olumlu bir gösterge sayıldı. Araştırmaya katılan Türkler eşit gelir dağıtımı ve eşit eğitim fırsatları konusunda ise o kadar iyimser olmadılar. Rapora göre Türklerin yüzde 60’ı gelir eşitsizliğinin 2015 sonrasında bile azalmayacağına inanıyor. Kısa vadede eşit eğitim imkânının azalmayacağına inanların oranı ise yüzde 45.

  Rapordan Türkiye gözlemleri

  Kastamonu ve Kütahya uyarısı
  - Çocuk evlilikleri endişeleri sürüyor.
  - Kırsal kesimlerden şehirlere göç eşitsizliği azdırıyor. Bu etkilere en çok Kastamonu ve Kütahya’dan İstanbul’a göç edenler üzerinde rastlandı.
  Yardımla sorun çözülmüyor
  - Türkiye’de çevreyi korumayı öncelik olarak görenler; gençler, kadınlar, hükümet temsilcileri ve ikinci derece ve üzeri öğrenim tamamlamış insanlar. Türkiye’de bazı sendika ve işyerleri yeşil ekonomiyi istihdam yaratma potansiyeli olarak görüyorlar.
  - Türkiye’de yapılan istişarelerde dar gelirli halka yapılan bazı insani yardımlar, sorunların köküne inilerek çözülmesine engel oluşturuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı