Gündem Haberleri

  Temas etmeyin

  Süleyman DEMİRKAN/VAN
  09.01.2006 - 00:48 | Son Güncelleme:

  SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ, kuş gribinde kesinleşen vakaların hepsinin kümes hayvanlarına doğrudan doğruya temasla bulaştığına dikkat çekerek vatandaşlardan kontrollü dikkat istedi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Bölgesi Ofisi’nin Bulaşıcı Hastalıklar Danışmanı Guenael Rodier de canlı ya da ölmüş kanatlı hayvanlarla temastan kaçınılması uyarısında bulundu.

  Bakan Akdağ, dün WHO uzmanlarıyla Van’da Yüzüncü Yıl Tıp Fakültesi Hastanesi’nde incelemelerde bulundu. Akdağ, Van’da kuş gribi ile ilgili yetkililerin ve uzmanların mükemmel bir işbirliği gösterdiklerini söyledi. Türkiye’de daha önce kuş gribi vakası görülmemesine rağmen Van’daki doktorların hastalığı hemen başında tahmin edebildiklerini ifade eden Akdağ, teşhis konulmasının ardından Dünya Sağlık Örgütü’nün rehberleri çerçevesinde hastaların tedavi edildiğini ifade etti. Akdağ "Buna rağmen yazılanlar beni rahatsız etti. Zoruma gidiyor" diye konuştu.

  Bakan Akdağ, vatandaşların evlerinde kümes hayvanı beslemelerine karış çıkarak, "Ortada hayvanlardan insana bulaşan bir hastalık var, hem kendimiz hem de yavrularımız için dikkatli olmalıyız. Kontrollü bir dikkatin hepimiz için önemli olduğuna inanıyorum. Projektörlerimiz olması gereken yere çevrilmeli" diye konuştu.

  RODİER: TEDBİRLER ÇOK İYİ

  WHO, Avrupa Bölgesi Ofisi’nin Bulaşıcı Hastalıklar Danışmanı Guenael Rodier de canlı ya da ölmüş kanatlı hayvanlarla temastan kaçınılmasını istedi. Sağlık Bakanlığı’nın üst düzey yetkilileri ve valilerin işin içinde yer aldıklarını belirterek, iyi bir yönetim gösterildiğini söyleyen Rodier, "Sayın Bakanın buraya gelmesinin yanında Dünya Sağlık Örgütü, işin başında Türkiye’ye davet edilerek şeffaflık uygulanmış ve bütün kayıtlar erişime açılmıştır" diye konuştu. Rodier, Türk hastaneleriyle ilgili bir soru üzerine de "Burada gördüğüm personel motive olmuş işlerini çok iyi yapıyor ve enfeksiyon önleme tedbirleri çok iyi" yanıtını verdi.

  Basına önlem

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve beraberindekiler Erzurum Havaalanı’ndan 3 otobüsle Van’a haraket etti. Akdağ’la birlikte karayoluyla Van’a giden gazeteciler de Erzurum şehir çıkışında Tarım Müdürlüğü ekiplerince dezenfekte edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı