Gündem Haberleri

  Telli'ye yurtdışı yasağı sürüyor

  Hürriyet Haber
  20.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Elmalı Sikkeleri'ni yurtdışına kaçıran ve İsviçre'den yaklaşık 2 ay önce Türkiye'ye iade edilen Edip Telli kanser hastası olduğu gerekçesiyle yurtdışına çıkış yasağının kaldırılması istedi. Edip Telli'nin İstanbul'da 9 yıl önce ele geçirilen tarihi eserlerle ilgili yargılanmasına devam edildi.

  Bakırköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, İsviçre'den Türkiye'ye iade edildikten sonra 30 Ekim 2000 tarihinde getirildiği mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serest bırakılan Telli katıldı. Gıyabi tutuklu olarak aranan Nevzat Telliağaoğlu ise duruşmaya gelmedi.

  Duruşmada söz alan Edip Telli, prostat kanseri ve böbrek hastası olduğunu belirterek, tedavi amacıyla yurtdışına çıkacağı için mahkemece konulan yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasını istedi.

  Talebe ilişkin görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Abdurrahman Erdoğan da suçun niteliği ve yurtdışında yaklaşık 7.5 ay cezaevinde yatmış olmasının dikkate alınarak sanığın, yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasını talep etti.

  Verilen aradan sonra talebi karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Edip Telli'nin yurtdışına çıkış yasağının kaldırılması talebinin, sanığın resmi bir sağlık kuruluşuna başvurarak kanser olduğuna dair rapor almasından sonra incelenmesini kararlaştırdı.

  Gıyabi tutuklu sanık Nevzat Telliağaoğlu'nun bu halinin devamını da kararlaştıran mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

  Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Edip Telli ile Nevzat Telliağaoğlu'nun, 12 Haziran 1991 tarihinde ele geçirilen 531 adet tarihi eserle ilgili ''2863 sayılı Kültür ve TabiatVarlıklarını Koruma Kanunu'na Muhalefet'' suçundan 10'ar yıla kadar ağır hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı