Gündem Haberleri

  Telkoder: Grevde gördük, olağanüstü durum için haberleşme güvenliği yok

  Hürriyet Haber
  20.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (Telkoder), Türk Telekom’da ilk kez olan grevin, savaş, deprem ve grev gibi olağanüstü zamanlarda kesintisiz haberleşme güvenliğinin sağlanması için hazır olmadığını ortaya koyduğunu iddia etti. Telkoder, grevin uzaması durumunda gelecek haftadan itibaren vatandaşların da etkilenmeye başlayacağını belirtti.

  ALTERNATİF EKSİKLİĞİNİ GÖSTERDİ: Düzenlenen basın toplantısında konuşan Telkoder Başkanı Yusuf Ata Arıak, Türk Telekom’da yaşanan grev sonrasında yeni işletmeciler ve alternatif yapıların varlığının gerekliliğinin bir kere daha ortaya çıktığını belirterek, "16 Ekim’de başlayan grev alternatif yapı eksikliğini gözler önüne seriyor. Alternatif telekom operatörleri için doğru adımlar zamanında atılmış, sağlıklı bir rekabet ortamı yaratmak için ruhsatlamalar ve gerekli düzenlemeler yapılmış olsaydı, Türkiye bu grevden olumsuz etkilenmezdi" dedi. Arıak, Türk Telekom’da ilk kez olan grevin, savaş, deprem, grev gibi olağanüstü zamanlarda kesintisiz haberleşme güvenliğinin sağlanması için hazırsızlığı gösterdiğini iddia etti.

  YETERİNCE SERBESTLEŞME ŞART: "Türkiye’nin haberleşme güvenliğine yol açılmalı, bunun da başında serbestleşme geliyor" diyen Arıak, Türkiye’nin haberleşme sürekliliğini güvence altına alabilecek tedbirlere ihtiyacı olduğunu kaydetti. Yusuf Ata Arıak, haberleşme güvenliğinde yapılması gerekenleri, "Şehiriçi telefon hizmetleri rekabete açılmalı. Hizmet verenle, altyapıyı çalıştıran birbirinden ayrılmalı. Serbestleşme yeterince yapılmalıl. TTnet, internette yüzde 97 paya sahip. Atıl bırakılan kablo TV şebekesi özelleştirilmeli" şeklinde sıraladı.

  GREVDEN ZARAR GÖRDÜK: Türk Telekom’un altayapısını kullanarak hizmet veren serbest telekom operatörlerinin de grevden zarar gördüğünü dile getiren Arıak, "Telekoma bağlı altyapı risktir, alternatif altyapı gerekir. Üyelerimizin kayıpları şimdiden yüz bin dolarları buldu" dedi. Türk Telekom’un işyerlerinde süren grev nedeniyle iletişimde daha geniş bir aksaklık yaşandığına işaret eden Arıak, sabit ve cep telefonu hizmetleri ile internet hizmetleri başta olmak üzere tüm haberleşmenin grevden etkilendiğini vurguladı.

  HİZMETLER AYRILSIN: Avrupa Birliği’nde olduğu gibi Türkiye telekomünikasyon pazarında da altyapı işletmeciliği ile son kullanıcıya verilen hizmet sağlayıcılığının birbirinden ayrılması gerektiğine de dikkat Arıak, "Bundan sonra benzeri sorunların yaşanmasını önlemek üzere pazarda sağlıklı rekabet koşullarının oluşturulabilmesi için herkese büyük görev düşüyor. En kısa zamanda Telekomünikasyon Kurumu’nun ve Hükümetimizin etkin rekabet koşullarını sağlaması gerekmektedir. Şehiriçi Telefon Hizmetleri rekabete açılmamıştır. Lisanslar derhal verilmelidir. Türk Telekom’un Mart ve Temmuz 2007 tarihlerinde Telekomünikasyon Kurumu’nun onayı ile yürürlüğe koyduğu telefon tarifeleri, tüketici için zam ve yıkıcı fiyatla rekabeti yok etmek anlamındadır. Genişbant internet erişiminde TTNet yüzde 97 paya sahiptir. Rekabet de yoktur, alternatif/yedek şebeke de yoktur. Kablo TV şebekesi atıl bırakılmıştır. Altyapı rekabetinin, genişbant internet erişimi rekabetinin gelişmesi için, Kablo TV şebekesi zaman geçirilmeden özelleştirilmelidir. Neden beklendiğinin açıklaması yoktur" dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı