Gündem Haberleri

  Televizyonlar tablo olmuş

  Hürriyet Haber
  11.03.2005 - 00:24 | Son Güncelleme:

  Artık renkleri solgun, sesleri durgun vermeye başlamış eski model televizyonunuzdan benim gibi bıktıysanız düşün peşime. Hasan Amca’nızla birlikte Akmerkez’e gidiyorsunuz. Salonunuzun duvarında asılı veya baş köşesinde ayakta duracak şekilde konumlandıracağınız teknoloji harikalarında görüntü de tablo gibi.

  Bir süredir televizyonla pek aram yok. İnternet sağolsun... Hem sohbet, hem haber alma, hem de iletişim kurma ihtiyaçlarımı karşılıyor. Fakat geçenlerde yine bizim torun yüzünden başıma bir iş aldım. Okul ödevi varmış, bana sordu. ‘Maddenin halleri’ imiş. Kime sorsanız sayar, katı, sıvı, gaz diye. Fakat bir dördüncü madde daha var: Plazma. Neyse, konumuz aslında plazma televizyonlar. Torun da zaten bahane uydurmuş. Çocukluğunun yarısı bizim evde geçiyor ya, kerata aklı sıra bize televizyon aldırtıp filmini burada izleyip oyunlarını da bu ekranda çalıştıracak.

  Evladım nerde bende o kadar para diye söylenirken kendimi Akmerkez’de buldum. Bizim torun ve hanım da yanımda. En fazla marka ve modeli bir arada bulabileceğimiz nadir yerlerden biri olduğu için Akmerkez’i tercih ettim. Devasa büyüklükte aletler olduğu için isteyip test edemedim, bari hem kendime uygun bir model bakarım, hem de bu sayıda son zamanların popüler cihazı plazma TV’leri tanıtmış olurum dedim.

  Bu sayı da ürünleri yerinde gördüm, inceledim, kalitelerini test edip özelliklerini not aldım. Fakat benim anlamadığım, bu televizyon satıcıları neden vitrinde sergiledikleri tüm ekranlara aynı hat üzerinden görüntü aktarıyorlar. Çamur gibi bir görüntü ve ses kalitesi çıkıyor ortaya. Güzelim ekranlarda insan böyle düşük kaliteli görüntü görünce aletlerin kapasitesi bu kadar sanıyor. Fakat satıcıların kapasitesiyle ilgili bir sorundan geliyor; yoksa elinoğlu yapmış harikulade televizyonları.

  Tabi yerli malı yurdun malı herkes onu korumalı diyerek bir tane de bizden ürüne göz gezdirdim. Sonuçta bizimkilere güzel bir yemek ısmarlayıp iyi bir film izleterek günü kapattım. Henüz Hasan Amca’nız Plazma TV’ye verecek kadar yüksek telifler almıyor. Gazete yönetimine duyurulur...

  VİTRİNLERDEN SEÇMECE PLAZMA VE LCD TELEVİZYONLAR

  Loewe Concept L 42 106 cm

  İşte duvarımda görmek istediğim bir model. Gördüğüm tüm diğer ürünleriyle de saygımı kazanmış olan Loewe, plazma televizyon modeliyle de gönlümü çaldı. 106 ekrana sahip devasa ekranın karşısına geçip 852x480 piksel çözünürlüğün sunduğu gerçekliği izleyebilirsiniz. Tam sayısal sinyal işlemcisi ve tam ekranda PIP (Picture in Picture) özelliği ile yüzlerce kanala hakim olabilirsiniz. Özel kumandasını ise zincirle yelek cebime bağlardım herhalde.

  PhIlIps LCD TV modelleri

  Görmez olaydım bu güzellik abidelerini sevgili okurlarım. 39, 51 ve 58 ekran olarak raflarda gördüğüm Philips LCD TV’lerde Progressive Scan (sürekli tarama), ten rengi iyileştirme, Dolby Virtual ses sistemi ve FM radyo gibi ilgimi çeken özellikler var. Plazma’da olduğu gibi LCD TV’lerde de yer kazancı ve dekoratif tasarım öne çıkıyor. Bilgisayar ekranı olarak da kullanılabilen bu TV, canlı görüntüler ve kaliteli ses isteyenlere derman olabilir.

  Sony KLV-L32M1 LCD 80 cm

  Yılların televizyon markası Sony, ince ekran işine de helaliyle girmiş. Benim seçtiğim modeli ise özellikle tasarımıyla ilgi görüyor. 32 inç ekran boyutuna sahip bu LCD televizyondaki ‘Wega Engine Ekran Teknolojisi’ ışıklı ortamlarda çok daha iyi bir görüntü performansı sunuyor. 1366x768 piksel ekran ve 17.4 kg ağırlığıyla vitrinde adeta buradayım diye bağıran bu model, kolaylıkla yazlığa götürülüp getirilebilir gibime geldi.

  Vestel MIllenIum 106

  Beko gibi dünya markalarımızdan biri olan ve pek çok ülkeye televizyon satan Vestel’in bu plazma modeli, fiyat avantajıyla öne çıkıyor. 852x480 çözünürlük sunan cihazın bilgisayara bağlanabilme özelliği de var. Duvarınızda rengarenk bir tablo gibi duracak Vestel Millenium’un, sayısal gürültüleri engelleyen özel bir sistemi bulunuyor. Sadece yayından gelecek sesleri duru biçimde vermeye yarayan bu teknolojinin yanı sıra, resim içinde resim (PIP) özelliği de önemli kullanım avantajları sunuyor.

  PanasonIc TH-50PV30E 127 cm

  Japonlar bu işi biliyor! Panasonic’in plazma TV konusundaki tüm maharetleri tek bir üründe toplanmış. 1366x768 çözünürlük, dahili radyo ve hoparlör, bellek kartı girişi ile ‘Real Black Drive’ teknolojisiyle ses ve görüntüde yüksek performans elde ediyor. Geniş ekranın sunduğu seyir keyfini sunmak ve görüntünün tadına varmak için işte böyle cihazlar almak lazım. Fakat tek eksikleri pahalı oluşları. İnşallah dedikleri doğrudur da fiyatlar düşer zamanla. Bakarsınız seneye Almanya’ya yapılacak Dünya Kupası maçlarını böyle bir TV’den izlemek nasip olur.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı