Gündem Haberleri

  Telekulaklı yargı seçimi

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  15.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanlığı’nın, Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Sincan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi Osman Kaçmaz hakkında kovuşturma talepli ortak dosyayı geçen hafta yargıya intikal ettirirken, “meslekten ihraç” talepli disiplin dosyalarını hâlâ Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) göndermediği ortaya çıktı.

  HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, Eminağaoğlu ve Kaçmaz’la ilgili disiplin dosyalarının bir an önce görüşülmesini istediklerini belirterek, “Bize hâlâ intikal eden bir şey yok. Bunu bir an evvel beklemeden sonuçlandırıp yargının ve kamuoyunun tatmin edilmesini istiyoruz” dedi.

  Yargıdaki telekulak depremi yüzünden Bakanlık ile HSYK bir kez daha karşı karşıya gelirken, Yargıtay’da boş bulunan 31 üyelik için toplantı yapılacak. Başkanvekili Özbek, “Yargıtay Başkanlığı boş üyelikleri bize bildirdi. 31 boş üyelik var, Yargıtay’ın da üye ihtiyacı bulunuyor. Biz kendi çalışmalarımızı yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde seçim yapılacak” dedi. HSYK’nin gündemini belirleme yetkisi Anayasa’ya göre HSYK’nin Başkanı olan Adalet Bakanı Sadullah Ergin de bulunuyor. İhraç istemli dosyaların ne zaman görüşüleceği merak konusu olurken, üye seçiminin bayram sonrasına kalabileceği konuşuluyor.
  Yargıtay, hükümet ile krize yol açınca, TBMM Adalet Komisyonu’nda askıya alınan Yargıtay Yasası tasarısında yapılmasını istedikleri değişiklikleri geçtiğimiz ay TBMM’ye göndermişti. Yargıtay, 250 üye ve 32 daireli mevcut yapının korunmasını önerdi. Yargıtay çevreleri, iki milyonu aşan iş yükünün eritilmesinin ardından yaklaşık 4 yıl içinde kademeli bir küçülmeye gidilmesini istiyor.

  Eminağaoğlu’nu kurtaracak öneri

  Öneride, Yargıtay hâkim ve savcılarına “soruşturma kalkanı” getirilmesi istendi. Buna göre; Yargıtay hâkim ve cumhuriyet savcıları hakkında “görevden doğan ve görev sırasında işlenen suçlardan” dolayı inceleme ve soruşturma yapılması Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu’nun iznine bağlandı. Bu düzenleme yapılır ve Eminağaoğlu’nun disiplin dosyası hâlâ sonuçlandırılmamış olursa, dosyanın Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu’na izin için geri gönderilmesi gerekecek. Diğer bazı öneriler şöyle:

  HSYK üye seçsin

  Yargıtay’a üye seçimi konusunda çok önemli bir değişiklik yapıldı. Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu, ceza ve hukuk dairelerindeki ihtiyaca göre adayları ve görüşünü HSYK’ye bildirecek. Bu görüş öncelikle dikkate alınacak. Böylece, Yargıtay’ın ihtiyaç duyduğu isimler HSYK’de üye seçilecek.

  Tazminat davası

  Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi başkan ve üyelerinin, başsavcılarının, Yargıtay Cumhuriyeti Başsavcıvekili’nin, Sayıştay Başkan ve üyelerinin ayrıca özel kanunlarında belirtilen kimselerin aleyhindeki görevden doğan tazminat davalarına ve bunların kişisel suçlarına ait ceza davalarına ve kanunlarda gösterilen diğer davalara ilk ve son derece mahkemesi olarak Yargıtay bakacak.

  Suçüstü hali

  Yargıtay Başkanı ve üyeleri hakkında, görevleriyle ilgili veya kişisel suçlarından dolayı haklarında soruşturma yapılabilmesinin Birinci Başkanlık Kurulu kararına bağlı olduğu hükmü korundu. Ancak, bu maddeye “Ağır ceza mahkemesi görevine giren suçüstü hallerinin soruşturulması genel hükümlere tabidir” düzenlemesi eklendi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı