GeriGündem Telekulakçılar ödeyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Telekulakçılar ödeyecek

İdare Mahkemesi, telekulak mağdurlarına ödenecek tazminatın, yasal dayanağı olmadan telefon dinleyen telekulakçılardan tahsil edilmesine karar verdi. Ankara 10. İdare Mahkemesi kararında, ‘‘Tazminatı devlet değil, telekulakçılar ödesin’’ denildi.

ANKARA Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'nde görev yaptıkları dönemde, çok sayıda telefonu hakim ve savcı kararı olmadan yasadışı yöntemlerle dinleyen telekulakçılara bir darbe de, Ankara 10. İdare Mahkemesi'nden geldi. Yargıtay 8. Ceza Dairesi Başkanı Naci Ünver'in telefonlarının dinlenmesi konusunda İçişleri Bakanlığı'nı 7.5 milyar lira tazminata mahkûm eden İdare Mahkemesi'nin gerekçeli kararında, ‘Bu paranın olayda kusuru ve sorumluluğu saptanan görevlilerden tahsil etmesi gerekmektedir’ denildi.

Böylece İçişleri Bakanlığı 7.5 milyarı Ünver'e ödedikten sonra, yasadışı dinleme gerekçesiyle açıkta bulunan İstihbarat eski şube müdürleri Osman Ak, Ersan Dalman ve Emniyet Amiri Zafer Aktaş'a rücu ettirecek.

Ankara 10. İdare Mahkemesi, Naci Ünver'in avukatları Umur Tamur ve Berna Özpınar tarafından takip edilen tazminat istemini haklı buldu. Mahkeme, gerekçeli kararında, bazı kurum kuruluş ve kişilerle birlikte Yargıtay 8. Ceza Dairesi Başkanı olan Naci Ünver'in resmi telefonunun yasa dışı dinlendiğinin tesbit edildiği vurgulandı.

Kararda, herkesin haberleşme hürriyetine sahip olduğu hatırlatılarak, ‘Haberleşmenin gizliliği esastır. Kanunun açıkça gösterdiği hallerde, usulüne göre verilmiş hakim kararı olmadıkça, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınan mercinin emri bulunmadıkça, haberleşme engellenemez ve gizliliğine dokunulamaz’ denildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle