Gündem Haberleri

  Telekulak haberi yapan gazeteciler hakim karşısında

  Belma ALTUNCU - İSTANBUL DHA
  16.10.2008 - 12:43 | Son Güncelleme:

  İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanıklardan Vatan gazetesi Muhabiri Kemal Göktaş avukatıyla birlikte katılırken, Milliyet gazetesi Muhabiri Gökçer Tahincioğlu duruşmada hazır bulunmadı.

  Mahkemeye 7 sayfalık savunma dilekçesi sunan Göktaş, davanın basın özgürlüğüne yönelik ciddi bir ihlal olduğunu söyleyerek, beraatına karar verilmesini istedi.

   

  Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yazılan talimatın beklenmesine hükmeden mahkeme, duruşmayı erteledi. Duruşma sonrası meslektaşlarına açıklama yapan Göktaş, "Haberin Türkiye'de yaşayan herkesi ilgilendirdiğini söyledim. Çünkü telefonların dinlemesi meselesi sadece birtakım suç şüphesi altındaki kişilerin dinlenmesi değil, benim yazdığım karar, Türkiye'deki herkesin iletişiminin izlenmesine yönelik mahkeme kararıydı. Bu mahkeme kararından sonra Yargıtay, bunu hukuka aykırı bulduğu yönünde karar verdi. Böylelikle biz kamu hizmeti görevimizi yerine getirdik. Bu haber ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden "Basın özgürlüğü ödülünü" aldık. Buna rağmen kararı veren mahkeme hakiminin adına yer verdiğim gibi komik bir gerekçeyle ve bu mahkeme kararının gizli olduğu gerekçesiyle dava açıldı. Terör suçlarına bakan özel yetkili bir mahkemede yargılanmamızda basın özgürlüğünün ihlalidir. Derhal beraat kararı istedik. Ancak diğer meslektaşımız gelmediği için duruşma ertelendi" dedi.

   

  İDDİANAME

   

  Haberde ad1 geçen Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma dosyası Ankara Başsavcılığı'nın yetkisizlik kararıyla İstanbul Başsavcılığı'na gönderildi.

   

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği gizli kararı ve kararı veren hakimin 2 Haziran 2008 tarihinde Vatan ve Milliyet gazetelerinde yayınlandığı belirtildi. Gizlilik gerektiren belgelerin yayınlanması ve terörle mücadelede görev almış hakimlerin isimlerinin belirtilmesi suretiyle atılı suçların işlendiği ve bunun basın yayın yoluyla yapıldığının anlaşıldığı belirtildi. Yayınlanan haberlerin Kemal Göktaş ve Gökçer Tahincioğlu tarafından yazıldığı kaydedilen iddianamede, Göktaş ve Tahincioğlu'nun " yasak olan bilgileri yayınlamak ve " Hakimi terör örgütlerine hedef göstermek" suçlarından 6 yila kadar hapisle cezalandırılması istendi.

   

   

   

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı