Gündem Haberleri

  Telekom'un şehir içi tekeli sona eriyor

  Hürriyet Haber
  30.07.2007 - 16:35 | Son Güncelleme:

  Uluslararası ve şehirler arası telefon işletmeciliği lisanslarının verilmesinin ardından bu kez şehir içi telefon işletmeciliği özel sektöre açılıyor.

  Edinilen bilgiye göre, Telekomünikasyon Kurulu şehir içi telefon işletmeciliğinin özel  sektöre açılması konusunu görüşerek karara bağladı. Sektörün özel  işletmecilere açılmasına ilişkin karar Başbakanlığa gönderildi. Şehir  içi telefon işletmecilerinin lisans için ödeyecekleri asgari bedeller, Bakanlar Kurulunca belirlenecek.

  Telekomünikasyon Kurumu, şehir içi telefon işletmecilerine daha önce  diğer işletmeciler için verdiği “A” tipi lisans düzeyinde lisanslama  yapacak. Sınırsız sayıda işletme lisans başvurusunda bulunabilecek. Kurum, bu alanda faaliyet gösterecek işletmelerin “A” tipi lisanslarda  olduğu gibi yaklaşık 400 bin YTL lisans bedeli ödemesini öngörüyor.

  Lisansların asgari bedelleri Bakanlar Kurulu kararından sonra Resmi  Gazete'de yayımlanacak. Daha sonra işletmeler, Telekomünikasyon  Kurumundan lisanslarını almaya başlayacaklar. Lisansların ağustos ayında  verilmeye başlanabileceği öğrenildi.

  Özel işletmelerin lisans alarak bu alanda faaliyete başlamasıyla Türk  Telekomünikasyon A.Ş'nin şehir içi telefon işletmeciliği konusundaki  tekeli de sona ermiş olacak. Telekomünikasyon Kurumunun daha önce verdiği uluslararası ve şehirler arası telefon işletmeciliği  lisanslarıyla Türk Telekom'un bu alandaki tekel pozisyonu sona ermişti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı