Gündem Haberleri

  Telekom'da ‘ortayol’ formülü MHP'nin onayını bekliyor

  Muharrem Sarıkaya
  08.07.2001 - 01:34 | Son Güncelleme:

  IMF'nin Telekom konusundaki direnişinden geri adım atmaması Başbakanlık'ta yoğun bir temas trafiğine neden oluyor.

  Bu temas şu an için DSP-MHP arasında sürüyor. Alt düzeyde sağlanan ve üzerinde uzlaşılan ortayol formülüyle ilgili olarak Başbakan Bülent Ecevit de bugün veya yarın MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin kapısını çalmaya hazırlanıyor.

  Ecevit'in dün IMF ile bir uzlaşı bulunabileceği izlenimini yansıttığı basın toplantısından sonra ‘‘MHP ile Telekom konusunu görüşecek misiniz?’’ sorusuna verdiği şu diplomatik yanıt, bu eğilimi doğruluyor:

  ‘‘Bütün önemli konuları koalisyon ortaklarımızla görüşüyoruz. Bu konu tabii MHP'yi de yakından ilgilendiriyor. Elbette... Zaten görüşüyoruz, görüşmelerimizi de sürdüreceğiz.’’

  Ecevit, ‘‘Bir ortayol formülü bulunabilir mi’’
  sorusu karşısında ise ‘‘Koalisyon ortaklarımızla görüşmeden bir şey söylemeyi doğru bulmuyorum’’ demekle yetiniyor.

  Başbakan, bu ihtiyatlı ancak bir esneklik arayışının bulunduğunu gizlemediği sözleri sarf ederken, koalisyonun DSP ve MHP kanatları arasında son 48 saat içinde bazı hassas temasların yapıldığı ortaya çıkıyor.

  MHP'nin ılımlı kanadından Tunca Toskay, Koray Aydın, Murat Sökmenoğlu gibi isimler ile Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan arasında yürütülen bu temaslar sonucu ortaya bir formül de çıkmış durumda.

  ÜYE SAYISI 9 OLURSA

  Bu temaslar sonucu bulunan ortayol formülü, şu cümleyle özetlenebilir:

  Telekom Yönetim Kurulu üye sayısını 7'den 9'a çıkarmak...

  Böylece MHP'deki direniş de kırılacak.

  ‘‘Milli onur’’ zedelenmeden, bir ara geçiş sağlanacak.

  IMF'nin istediği şekilde genel müdür ve yönetim kurulu başkanı, yeni üyelerin gelmesiyle yapılacak yönetim kurulu toplantısında iki ayrı isimden oluşacak.

  Her ne kadar koalisyon ortakları arasında da sıcak bakılsa bile formülün bir de zorluğu var.

  Yönetim kurulu üye sayısının artırılması için genel kurulun tekrar toplanması gerekiyor.

  Bu toplantıda Telekom statüsünün tadil edilmesi için birçok hukuki yolun izlenmesi de lazım. Böyle bir işlem, Sanayi Bakanlığı'ndan izin alınmasından SPK'ya başvuruya kadar geçecek en az 6 haftalık bir uğraşıyı gerektiriyor.

  Her ne kadar koalisyon ortakları arasında bir formül bulunmuş olsa bile MHP'deki bu kanadın bir çekincesi de yok değil.

  MHP içindeki katı tutumu yumuşatalım derken özellikle Bahçeli başta olmak üzere parti yönetimini kilitlenmiş bir hale sokmak...

  Bu grup, her ne kadar formülü bulmuş olsalar da son kararın MHP Lideri Devlet Bahçeli tarafından verileceğini kayda geçiriyorlar. Nitekim Ecevit de bu nedenle Bahçeli'nin kapısını çalmaya hazırlanıyor. Ama bunun öncesinde bugün Türkiye'ye dönmesi beklenen Kemal Derviş'le de öncelikli olarak görüşmek istiyor.

  GURURCULAR

  MHP'de bir grup daha var; gururcular. Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz'ün başını çektiği, parti yönetiminden de destek bulan bu grup, Telekom'da bir adım geri atılmasına kesinlikle kapalı.

  İnanışlarına göre, direnişi gören IMF geri adım atacak...

  Onlara göre IMF, Türkiye'de uyguladığı programdan vazgeçmez.

  Dolayısıyla bir süre direnecek ve sonuçta konunun çözüldüğünü belirtip Türkiye'ye 1.5 milyar dolarlık krediyi açacak.

  Bu grupta oluşan bir diğer görüş ise çok daha farklı. Buna göre IMF, 19 milyar dolar ile Türkiye'de işlerin yürümeyeceğini gördü. En az 30-40 milyar dolarlık bir destekle Türkiye ekonomisinin düzlüğe çıkacağını fark etti. Şimdi bu kadar büyük parayı verip vermeyeceğinin hesabını yapıyor. Onun için bir pürüz çıkartıp kaçma yolu arıyor. Bu tezi öne süren MHP'deki kanadın görüşü ise ‘‘IMF rest çekip gideceğine erkeklik bizde kalsın, baştan biz rest çekelim’’.

  Ama ekonomiyi bilen, bugüne kadar bir işyerini işletmiş ya da yönetmiş olan partililer duruma hiç de böyle bakmıyor.

  Yarın dolar 2 milyon TL'ye çıktığında, 12 bankanın daha batmasının veya yüzlerce şirketin iflas bayrağını çekmesinin hesabını yapıyorlar.

  Bu durumda işini kaybedenler ile işsiz kalan işçiler Telekom'un önüne dayandığında verecek yanıtları olup olmadığını araştırıyorlar.

  İşlerini kaybeden insanların milli gururlarının ne olacağının sorgulamasını yapıyorlar.

  MHP bu ikilemden bir an önce çıkabilecek mi?

  Partide bunun yanıtını verecek tek kişi var: Devlet Bahçeli...
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı