Gündem Haberleri

Telekom grevine erteleme yok

Hürriyet Haber
17.10.2007 - 16:37 | Son Güncelleme:

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, grevi erteleme yetkisini kullanmayı şu aşamada düşünmediklerini söyledi

Yıldırım, Türk Telekom'da yaşanan greve ilişkin yaptığı açıklamada, grev olmaması için arabulucu olarak gayret gösterdiklerini söyledi. Bakan Yıldırım, “Gönül arzu ederdi ki bu grev olmasın. Maalesef bir sonuca ulaşamadık” dedi.

Grev öncesi yapılan görüşmelerde Türk Telekom çalışanlarının ücretle ilgili taleplerinin büyük ölçüde karşılandığını düşündüğünü kaydeden Yıldırım, grevin ücretler nedeniyle olduğunu düşünmediğini ifade etti. Yıldırım, “Sendika ile işveren arasında başka konularda anlaşmazlıklar olayı bu noktaya getirmiştir” dedi.

SABOTAJ ŞÜPHELERİ

Türk Telekom hatlarına yönelik sabotajların yapıldığı yönündeki iddiaları hatırlatan Yıldırım, kamuoyunun gelişmeleri dikkatle izlediğini belirtti. Yıldırım şunları kaydetti:

“Sebebi ne olursa olsun, hiçbir şekilde kamu malına zarar vermeye, vatandaşa giden haberleşme hizmetini kesintiye uğratmaya kimsenin hakkı yok. Bunun için grev meşru bir mazeret olarak gösterilemez. Eğer bu konuda dahli olan bu olaylarda kim yer aldıysa bunlara da yasal işlemler mutlaka yapılacaktır. Bu konuda savcılıklarımız, kolluk kuvvetlerimiz hali hazırda çalışmalarını yapmaktadır.

İlginç olan, bana gelen rapora göre 24 saat içerisinde, 15 ayrı noktada arızaların peş peşe oluşmasıdır. Bunların bir çoğu kablo kesilmesi, santrallerin arızalandırılması gibi nedenlerden oluşuyor. Arızaların grev başlamadan gece yarısı 03.10'da başlayıp, yarımşar saat aralıklarla, sabah, öğlen saatlerine, hatta akşam saatlerine devam etmiş olması, ister istemez bu tip şüpheleri de beraberinde getiriyor. Normal bir arıza bile olsa, bu dönemde üst üste gelmiş olması bu soruları ortaya çıkarıyor. Bunu da dikkate almak gerekiyor. Türk Telekom elemanlarının ifade ettiğine göre, bir günde gerçekleşen bu çapta bir arıza, ancak 5-6 ay içerisinde olabilecek bir arıza. O bakımdan tabii olay daha ilginç hale geliyor.

Vatandaşın haberleşme hizmetlerinin aksaması hiçbir şekilde kabul edilemez. Bu tercih edilen bir yol olmaması lazım, hak arama yolu, yasal olmayan bir şekilde işletilemez. Bu doğru bir şey değil, böyle bir şey varsa, bunu ne kamuoyumuz ne biz asla ve asla onaylamayız.”

GREVE ERTELEME YOK

Sendikalı çalışanların daha fazla mağduriyet yaşamasını istemediklerini vurgulayan Yıldırım, “Sağduyu hakim olsun, bir araya gelip, görüşüp sonuçlandırsınlar istiyoruz” dedi. Gerek işverenin, gerekse işçilerin Türk Telekomu kendi müessesesi olarak görmek zorunda olduğunu kaydeden Yıldırım, Türk Telekom'un geleceğinin yönetimin yanı sıra çalışanları da ilgilendirdiğini söyledi. Yıldırım, “Bu anlayış içerisinde konulara yaklaşılırsa daha mantıklı ve makul çözümler elde edilebilir” diye konuştu.

Vatandaşın haberleşmede alternatifleri olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Grevi erteleme yetkisini kullanmayı şu aşamada düşünmüyoruz. Telekom haberleşmesi, küçük aksaklıkları bir yana bırakırsak, sağlıklı olarak devam etmektedir” dedi.

Etiketler: gündem
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı