Gündem Haberleri

  Telekom, Ankara’da Ar-Ge tesisi kuruyor

  Hürriyet Haber
  17.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk Telekom İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Paul Doany, Ankara’da Ar-Ge tesisi kurmayı düşündüklerini bildirdi.

  Türkiye’nin en hızlı büyüyen 50 teknoloji şirketinin belirleneceği "Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2008 Programı"na başvurular başladı. Ana sponsorluğunu bu yıl ilk kez Türk Telekom’un üstlendiği, 20 Haziran 2008 tarihine kadar başvuruların yapılabileceği program sonucunda belirlenecek 50 teknoloji şirketinin yer alacağı liste Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’nın En Hızlı Büyüyen 500 Teknoloji Şirketi listesi için değerlendirilmek üzere Deloitte Technology Fast50 EMEA Programına gönderilecek.

  Teknoloji ödülü

  Türk Telekom program sonucunda 3 yıl üst üste sıralamaya girmiş şirketler arasından en hızlı büyümeyi gösteren firmaya da "Türk Telekom Teknoloji Özel Ödülü" verecek. Basın toplantısında konuşan Doany, bilişim alanında Ankara’da bir Ar-Ge tesisi kurmayı düşündüklerini, bu tesiste bilişim ve iletişim konusunda Türkiye’deki bütün üniversitelerle birlikte çalışılacağını belirtti.

  1 milyon öğrenci

  Türk Telekom’un ayrıca kendi şirketinde 1 milyon öğrencinin katılacağı bir yarışma düzenlediğini söyleyen Doany, Türk Telekom’un 6 aydır üzerinde çalıştığı ve son bir haftada hayata geçen iki projesini de önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını aktardı. Konuşmasının ardından Ar-Ge merkezine ilişkin soruları yanıtlayan Doany, Ar-Ge merkezinin önümüzdeki sene ilk çeyreğin sonunda faaliyete geçmesini planladıklarını ifade etti.

  Doany, "Özellikle bizim aldığımız teknoloji şirketleriyle Türk Telekom’a yakın bir yerde birlikte çalışalım istiyoruz. Bu birimlerin ve şirketlerin birbirine çok fazla fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Bu Türk Telekom Grubu için tek bir Ar-Ge merkezi olacak ve bunun için de bütün üniversitelerle birlikte çalışmayı hedefliyoruz" dedi. Bu arada Paul Doany’nin konuşmasında bahsetti iki projeye ilişkin gazetecilere bilgi veren Türk Telekom yetkilileri, projelerden birinin IP TV, diğerinin de görüntülü telefon olduğunu söyledi.

  Başvurular başladı

  Basın toplantısında konuşan Deloitte Türkiye Stratejik Planlama Ortağı Sait Gözüm de programa başvuruların dün başladığını, son başvuruların 20 Haziran 2008 tarihinde alınacağını ve kazananların Ekim 2008’de açıklanacağını kaydetti. Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Başkanı Faruk Eczacıbaşı ise projeyi çok yakından takip ettiklerini, programın Türkiye’deki teknolojik gelişmelerin uluslararası ağda görünmesini sağladığını söyledi. Interpro Holding Genel Müdürü Zafer Kurdakul da bu tür yarışmalarda firmaların son derece çekingen davrandıklarını belirtti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı