Gündem Haberleri

  Telekızlarla iş bağlamış

  Hürriyet Haber
  12.03.2005 - 11:58 | Son Güncelleme:

  Çeteden yargılanan telekızlar vardı. Bana, ‘DGM’de işin varsa, söyle yardımcı olalım’ dediler. Ben de ’nasıl yapacaksınız’ diye sordum. ’DGM’de Savcı Semih var. Merak etme, biz söyleriz halleder’ yanıtını verdiler.

  ADANA Barosu Avukatları, rüşvet suçlamasıyla Yargıtay’da yargılanan eski savcı Semih Üreten için telekızların araya girerek, iş bağlamaya çalıştığını iddia etti. Hákimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nca meslekten atılan Semih Üreten ile 5 kişinin, rüşvet alarak, çete ve uyuşturucu sanıklarını ceza almaktan kurtardığı gerekçesiyle yargılanmasına, dün Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi’nde devam edildi.

  Duruşmada, Adana Barosu Avukatlarından Adem Eroğlu’nun, 8 Nisan 2004 tarihinde Adalet Müfettişleri’ne verdiği ifadesi okundu. Eroğlu, ifadesinde, ‘Genellikle ceza davası alırım. Çeteden yargılanan telekızlar vardı. Büroma geldiler. Bana, DGM’de işin varsa, söyle yardımcı olalım dediler. Ben de ’nasıl yapacaksınız’ diye sordum. ’DGM’de Savcı Semih var. Merak etme, biz söyleriz halleder’ yanıtını verdiler’ dedi.

  1 MİLYON DOLAR

  Eroğlu, Savcı Semih Üreten’in Urfi Çetinkaya davasında da etkili olduğunu anlattı. Eroğlu’nun, Adalet Başmüfettişlerine verdiği ifadede, 2 No’lu DGM’de uyuşturucu kaçakçılığı dosyası kapsamında, Urfi Çetinkaya’nın adamlarının yargılandığını anlattı. Eroğlu, ‘Büroma bir gün adamlar geldi. Çetinkaya’nın dosyası için. ’Savcı Semih sayesinde 2 üyenin düşüncesini öğrendik. Sen de hákimin düşüncesini öğren. Öğrenebilirsen 1 milyon dolar veririz. Çetinkaya’nın adamları otelde yanıtını bekliyor’ dediler. ’Dosyaya bakmam lazım’ dedim. Dosyayı inceledim, Semih Üreten’in sanıklar lehine mütalaa verdiğini gördüm’ diye konuştu.

  VARLIKLI AİLEYİZ

  Savcı Semih Üreten, daha sonra söz alarak, mal varlığı konusundaki iddialara yanıt verdi. Semih Üreten, ‘Varlıklı bir aileyiz. Kızkardeşimin mal varlığı da bellidir. Kayıtlarını getirebilirim’ dedi. Sanık Semih Üreten, tanık Eroğlu’nun kendisine karşı husumeti bulunduğunu, bu konuda Antalya Ağır Ceza Mahkemesi Hákimi Mustafa Köse’nin tanık olarak dinlenmesini istedi.

  Bu arada, Savcı Semih Üreten’in rüşvet aldığı iddia edilen Bülent Özülkü’nün ifadesi de talimatla Tarsus Ağır Ceza Mahkemesi tarafından alındı. Özülkü, ifadesinde şunları kaydetti:

  KOL SAATİ VERDİM

  ‘ Sanık Semih Üreten hastanede görüşmemiz sırasında firmamızın eşantiyon olarak yılbaşı hediyesi dağıttığı kol saatlerini gördüğünü ve beğendiğini ifade etti. Ben de değeri 200 milyon civarında bir adet kol saatini kendisine hediye ettim. Bunun dışında sanık Semih Üreten’le bir ilişkim olmamıştır. Hastanede muhtelif tarihlerinde telefonla görüşmek istemişti. Ben telefon görüşmelerine çıkmak istemedim. Çünkü DGM’de savcı olup, kamu görevlisiydi. Kendisi ile sıcak ilişkiye girmek istemiyordum. Üreten’in bir savcı olarak Adana’daki yaşam tarzı ve ilişkileri hoşuma gitmediğinden ilişkiye girmek istemedim. Semih Üreten’in gece yemek için nerelere gittiğini bilmiyorum. Ama gazetecilerle, Adana eşrafıyla ve DGM’de davası olanlarla dahi gece çıkabildiğini duymuştum.’

  Rüşvet de almış

  Avukat Adem Eroğlu, Savcı Semih Üreten’in sık sık sanık işadamı Erdoğan Efe ile yemeğe çıktığını da anlatırken, ‘Savcı Semih’in içlerinde DGM’de yargılananların da olduğu geniş bir çevresi var. Rüşvet söylentilerine inanıyorum’ dedi. Eroğlu, bir çok yargılamada, sanıkların Savcı Semih’e rüşvet verdiğini anlattığını, bu sözlerinin tutanaklara da geçtiğini belirtirken, söz konusu dosyaları daha sonra Yargıtay’a gönderebileceğini kaydetti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı