GeriGündem Telefon dinleme ve yayma cezası ağırlaştırılacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Telefon dinleme ve yayma cezası ağırlaştırılacak

Yasalarda bulunan düzenlemeler teknolojik gelişmelerin gerisinde kaldı. Bu konumdaki yaptırımlar olabildiğince etkin konuma getirilecek. Yasal hazırlıklar başladı.

Başbakan Ecevit, yasadışı yollardan telefon dinleyenlere ve bu konuşmaları yayınlayanlara ağır cezalar verileceğini açıkladı.

Bu konudaki yasal düzenlemelerin yetersiz olduğunu belirten Ecevit, yaptırımların etkinleşmesi için hazırlık yapıldığını söyledi.


BAŞBAKAN Bülent Ecevit, yasa dışı yollardan telefon konuşmalarının dinlenmesi ve bu konuşmaların basında yayınlanması konusunda hukuk sistemi içindeki yaptırımların ağırlaştırılması için yasal hazırlıklar yapıldığını açıkladı.

Ecevit, mevcut yasalarda bu konuda düzenlemeler bulunduğunu, ancak düzenlemelerin günümüzde yetersiz kaldığını belirtti. Bu konudaki yaptırımların ‘olabildiğince etkin konuma getirilmesi gerektiğini’ söyledi.

Ecevit, bu konudaki açıklamasını dün Hürriyet ve Milliyet gazetelerinin Ankara temsilcilerine verdiği mülakat sırasında bir soru üzerine yaptı.

Başbakan'a bu konuda yöneltilen soru ve kendisinin yanıtı şöyle:

Telefon dinleme konusu son dönemde yine sıkıntı yarattı. Hukuka aykırı yöntemlerle dinlemelerin, konuşmaların metinleri TV ve gazetelerde de yayımlanabiliyor. Yakın zamanda bunun yine bazı örnekleri görüldü. Bu duruma bir son verilmesi, hukuk sistemi açısından bir caydırıcılık yaratılması için yasal bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz ?

Yasal düzenlemeler zaten var da, yetersiz olduğu, daha doğrusu teknolojideki gelişmenin gerisinde kaldığı görülüyor. Bugün bütün dünyada ileri ölçüde bir saydamlık süreci var. Tabii bu saydamlık süreci içinde telefon konuşmalarını dinlemek çok kolaylaşmış oluyor. Onun için bu konudaki yaptırımları olabildiğince daha etkin duruma getirmemiz lazım. Bu konuda yasal hazırlıklar üzerinde çalışılıyor.

Baraj tartışması ekonomide popülizm getirir

Ben barajın düşürülmesi konusunda kimseye birşey söylemedim. O yanlış bir haber. Şu sırada seçimden bahsetmenin ekonomik açıdan ciddi sakıncalar doğuracağına inanıyorum. Çok hassas bir süreç başladı, olumlu sonuçlar verebilecek bir süreç başladı. Seçim sisteminden filan ağırlıklı bir şekilde bahsedilirse, şu aşamada ortam öylesine değişebilir ki, bir takım popülist önlemler ortaya çıkabilir ve istikrar programı işlemez hale gelebilir. Onun için bu konu üzerinde şimdilik durulmaması gerektiği düşüncesindeyim.

Kıbrıs’ta özveride bulunmak mümkün değil

Kıbrıs'la ilgili Türkiye'de bazı çevrelerden çok tatsız bir takım görüşler geliyor. Özellikle son günlerde Kıbrıs konusunda teslimiyetçi havaya giren çevreler seslerini yükseltmeye başladı. Oysa Kıbrıs bizim herhangi bir şekilde ödün vermemize yol açabilecek konu değil. Türkiye'nin bir anlamda ayrılmaz bir parçası. Bu konuda bir özveride bulunmamız mümkün değil, ama çok olmayacak şeyler söyleniyor.

Kuzey ve Güney bütünleşirse, Kıbrıs Türkleri buna razı olursa hemen arkasından Kuzeye bir akın başlayacaktır. Evleri işgala kalkışacaklardır. Bu bir kehanet değildir, en yetkili ağızlardan Güney Kıbrıs'ta bunlar ifade ediliyor. Ayrıca, Kuzey'deki evlerine dönmek için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde dava açıyorlar.

BAZI YAZARLAR SIRPLARI UNUTTU

Yakın geçmişte Kıbrıslı Rumlar'ın Türkler'e karşı nasıl soykırım uyguladığını söylediğimde, buna acayip tepkiler geliyor. Örneğin bir yazar diyor ki, ‘Bu çağda Avrupa’da soykırım olur mu?' Bu arkadaşımız herhalde şunu unutuyor: Daha birkaç gün önce insanlık tarihinin en ağır soykırımlarından biri Sırp militanlar tarafından uygulandı ve uygar dünya tedbir almak zorunda kaldı.

Rumlar'ın AB'ye girmesi Türkler için, Türkiye açısından, Kıbrıs Türkleri açısından çok ciddi bir durum ve tehlike yaratıyor. Herşeyden önce Kıbrıs'ta 2 ayrı devlet olduğu gerçeğinin kabul edilmesi gerekir. Yakın geçmişte Türklere yönelen soykırım olaylarının da hafife alınmaması, hatırlarda canlandırılması gerekir.

AB’ye üyelikleri çelişkili

Başbakan Ecevit, CIA eski başkanlarından James Woolsey'nin Kıbrıs Rum Yönetimi'nin uluslararası terörle bağlantıları olduğu yolundaki görüşlerini değerlendirirken, ‘teröre bulaşmış bir yönetimin AB’ye tam üye olarak alınmasının ciddi bir çelişki taşıdığını' belirtti.

Ecevit, ‘‘Kaldı ki, Sırp militanları o terörist eylemlerini, soykırımlarını yaparlarken kendilerini en çok destekleyenler arasında Kıbrıs Rum Yönetimi'nin bulunduğu biliniyordu’’ diye konuştu.

Mumcu'nun düzeyine inmem Mesut Bey de ciddiye almaz

ANAP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Mumcu'nun sizinle ilgili değerlendirmesini nasıl karşılıyorsunuz?

Değerlendirme fazla iyimser bir tabir. Yalnız Erkan Mumcu'dan değil, başka bazı ANAP'lılardan da son zamanlarda bize bir takım çok haksız ve koalisyon adabıyla bağdaşmayan sesler geliyordu. Ama biz bunlara ses çıkarmadık, şimdi de çıkarmıyorum. Genelde ANAP ile ilişkilerimiz iyi. ANAP'ın kendi içinde bir takım sorunlar var. Bazı çevrelerde belki de o sorunları DSP'ye yüklenerek aşabiliriz düşüncesi gerekmiş olabilir. Tabii bu geçerli bir çözüm değil. Sayın Mesut Yılmaz ile ilişkilerimiz iyi. Genellikle bir sorunumuz yok ilişkilerimiz bakımından, ama ANAP'ın kendi içinde bir takım sorunlar olduğu anlaşılıyor. Bunların çözümlerine de biz bir katkıda bulunamayız.

Erkan Mumcu'nun sözleri bütün gazetelerde yer aldı.

Efendim, şimdi bir polemiğe girmek istemiyorum, kusura bakmayın. Hiç polemiğe girmedim şimdiye kadar koalisyon ortaklarıyla. Sayın Mumcu'nun söylediklerinin de ciddiye alınacak tarafı yok. Buna birşey eklemek istemiyorum.

Mumcu, ‘Kalkınmanın köyden başlayacağını söyleyen bir başbakan değil 21’inci yüzyıl, 19'uncu yüzyılı bile anlamamıştır. Bunu söyleyenler yalan söylüyorlar, utanmıyorlar' diyor.

Öyle bir düzeyde bir eleştiriye geçti ki Sayın Mumcu, ben o düzeye inip de kendisiyle polemiğe giremem.

Mesut Bey bu sözlerden dolayı sizi arayıp, herhangi bir şekilde gönlünüzü aldı mı?

Hayır, dediğim gibi bu konuyla ilgili olarak fazla birşey söylemek istemiyorum.

Sabah bir konuşma oldu mu Mesut Bey ile aranızda.

Hayır. Onun da ciddiye alacağını sanmıyorum.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle