Gündem Haberleri

  Teknoloji Las Vegas’ta fırtına gibi esti

  Hürriyet Haber
  27.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Her yıl Ocak ayının başlarında Amerika’nın Las Vegas eyaletinde gerçekleştirilen tüketici elektroniği fuarı CES’in (Consumer Electronics Show) ziyaretçileri arasında Hürriyet e.yaşam da vardı.

  100’ün üzerinde ülkeden gelen binlerce katılımcıya ve 100 binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan fuarda ses, video, dijital görüntüleme sistemleri, elektronik oyunlar, gelişmekte olan teknolojiler, ev eğlencesi, ev ağları, mobil teknoloji ürünleri ve kablosuz bağlantı cihazlarına yönelik ürün ve servisler ziyaretçilerle buluştu.

  Sergilenen ürün ve servislerin yanında, gelişen teknolojilerin mercek altına alındığı 200’e yakın seminer ve bilişim dünyasının devleriyle birlikte Hollywood yıldızlarının da poz verdiği renkli toplantılar fuarın dikkat çeken yönleri arasındaydı.

  Yazdıklarınız havaya uçacak/images/100/0x0/55eaef27f018fbb8f8a0155b

  Fuarın kişisel cihazlar bölümünde ilgi çeken ürünlerden biri de kuşkusuz Navisis firmasının NAVInote adlı ürünüydü. Özel bir kalem ve bir tabladan oluşan bu cihaz, yazıp çizdiğiniz her şeyi anında istediğiniz cihaza gönderebildiği gibi, anında yazı karakteri tanımlaması da yapabiliyor. Üstelik üzerindeki özel butonlar yardımıyla dilerseniz anında bir fareye veya çizim tahtasına da dönüşebiliyor.

  navisis.com

  Bir elin de sesi var

  Fuardaki Lightglove adı verilen bu cihaz, fare, uzaktan kumanda ve benzeri kontrol yöntemleri için oldukça ilginç bir alternatif oluşturuyordu. Lightglove bileğe takılan ve bileğin alt tarafında ışık kaynakları olan bir cihaz. Parmaklarınızı yukarı aşağı hareket ettirdiğinizde bu ışıkların belli noktalarda yolunu kesmiş oluyorsunuz. Cihaz da bunu algılayarak parmaklarınızla gerçekleştirdiğiniz farklı hareketleri değişik kontrollerle ilişkilendiriyor. Böylece istediğiniz cihaza elinizi dokunmadan hükmedebiliyorsunuz. lightglove.com

  15 KUMANDA GÜCÜNDE/images/100/0x0/55eaef27f018fbb8f8a0155d

  Evin dört bir köşesine dağılmış cihazlara ait çok sayıda uzaktan kumandanın fonksiyonunu tek başına hallederek kumanda karmaşasına son veren cihazlar son yıllarda pek moda. CES fuarında gezinirken, Logitech’in bu alanda şık bir çözüme imza attığını gördük. 15 farklı cihazın kumanda bilgisini üzerinde tutabilen Harmony 890 Advanced Universal Remote adlı bu alet, geçmişte, bugün ve gelecekte kullanılacak tüm cihazları kontrol edebilme konusunda iddialı. logitech.com

  Mavi ışığın yolu açık

  Optik depolama standartlarının geleceği kabul edilen ve DVD’lerden çok daha yüksek kapasiteye sahip Blu-Ray disklere yönelik ürünlerden fuarda bolca mevcuttu. Japonya ve Amerika’da yaygınlaşmaya başlayan ve HDTV yayınlarının saklanması için ideal ortam olarak görülen Blu-Ray teknolojisiyle önümüzdeki yıllarda bolca karşılaşacağımız muhakkak.

  blu-ray.com

  Her şey tek merkezde
  /images/100/0x0/55eaef27f018fbb8f8a0155f
  Günlük yaşam ve kişisel aktivitelere dair her türden bilgiyi tek bir merkezde toplayan ve buna her yerden erişebilme imkanı sunan ViaCube teknolojisi de CES’te bahsi geçenler arasındaydı. ViaCube, tüm kişisel bilgi ve verileri, örneğin hazırladığınız dokümanları veya ajandanızı tek bir merkezde güvenli bir biçimde saklayabileceği gibi, tüm kontrol ve iletişim ihtiyaçlarınızı da tek merkezden halledebilecek.

  viacube.com

  Yıldızlarla tanışın

  Celestron’un SkyScout adını verdiği kişisel gözlem merkezi, gökyüzü gözlemcileri için harika bir ürün niteliğindeydi. Cihaz üzerinde yer alan küresel konumlandırma sistemi o anda dünya üzerinde bulunduğunuz yeri belirliyor ve o saat itibariyle gökyüzündeki cisimlerin hangi konumda olması gerektiğini hesaplıyor. Bunun sonucu olarak cihazı herhangi bir gök cismine veya yıldıza çevirdiğinizde, adını ve hakkındaki diğer bilgileri anında öğrenebiliyorsunuz. celestron.com

  Vitamini kabuğunda

  Coby firmasının fuarda sergilediği portatif DVD oynatıcılar arasında olaya alışılageldiğinden biraz daha farklı yaklaşmayı yeğleyen örneklere rastladık. Bunlar bildiğimiz CD çalan kişisel taşınabilir müzik çalarlarla aynı boyutlarda olmalarına rağmen, kapaklarındaki ekran sayesinde belde kolayca taşınabilen bir multimedya merkezine dönüşüyorlar.

  cobyusa.com

  Eğlenceli piyano/images/100/0x0/55eaef27f018fbb8f8a01561

  Allegro Multimedia firmasının Piano Wizard adlı ürünü, özellikle piyanoya ilgi duyan çocuklar ve ebeveynlere yönelik bir ürün olarak dikkat çekti. Bu oyun sadece çocukların renkli görüntüler ve eğlenceli animasyonlar eşliğinde favori şarkılarını kolayca çalabilmelerini sağlamakla kalmıyor; aynı zamanda müziğin temellerini kolayca öğrenmelerine yardımcı oluyor.

  pianowizard.com

  Akıllı diş fırçası

  Fuarda DigitalTeleTek firmasının diş fırçalamayı sevmeyen çocuklara bu faydalı alışkanlığı kazandırmaya yardımcı olmak amacıyla sergilediği oldukça ilginç bir ürün de vardı: Konuşan ve şarkı söyleyen diş fırçası. Unibini adı verilen bu fırça, ufaklık dişlerini fırçaladıkça önceden kaydettiğniz şarkıları çalarak diş fırçalamayı özendiriyor. Hatta şarkı yerine ninni kaydederseniz iki işe birden yaradığını da görebilirsiniz.

  unibini.com
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı