GeriGündem ‘Teknokrat Hükümeti’ tartışması büyüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Teknokrat Hükümeti’ tartışması büyüyor

‘Teknokrat Hükümeti’ tartışmalarına eski FP’li Candan ile Türk-İş de katıldı. Candan, ''Teknokratlar Hükümeti''nin ülkeye yapılacak en büyük kötülük olduğunu söylerken Türk-İş’ten yapılan açıklamada “Ara rejim çözüm değildir” denildi.

Konya Bağımsız Milletvekili Veysel Candan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de iki büyük krizden sonra üçüncü krizin yavaş yavaş kendisini gösterdiğini savundu.

Halkın hükümete güveni kalmadığını, ''Türkiye'nin toplumsal patlamalarla karşı karşıya gelmek üzere olduğunu'' öne süren Candan, krizin, ''hükümetin beceriksizliği'' nedeniyle aşılamadığını söyledi.

Konya Bağımsız Milletvekili Candan, Türkiye'nin içinde bulunduğu sıkıntının ''yönetim anlayışından kaynaklandığını'' ifade etti. ''Anayasa, Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası başta olmak üzere çeşitli yasalarda gerekli düzenlemeler yapılsa ve ekonomikgöstergeler iyi olsa teknokratlar hükümeti tartışması gündeme gelmeyecekti'' diyen Candan, şöyle konuştu:

''Teknokratlar hükümeti fevkalade özel durumlarda işbaşına gelmiş,ancak başarılı olamamıştır. Teknokratlar hükümeti kurmak, ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür. Böyle bir hükümetin kurulması, milli iradenin devre dışı bırakılması anlamına gelmektedir. Bunun arkasındanaskeri müdahale ihtimali gündeme gelmektedir.''

TBMM Başkanı Ömer İzgi'nin ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ın geçtiğimiz dönem içinde ''demokrasiye sahip çıkma konusunda iyi sınav veremediklerini öne süren Candan, ''Türkiye'de güven bunalımı artarak devam etmektedir. Onun için TBMM olağanüstü toplantıya çağrılmalı, yeni hükümet modelleri de dahil ülke sorunları genel görüşmeye açılmalı, son sözü TBMM söylemelidir'' dedi.

 

TÜRK-İŞ: ARA REJİM ÇÖZÜM DEĞİL

 

Türk-İş Yönetim Kurulu, ''teknokrat hükümeti'' tartışmasıyla ilgili olarak, ''ara rejimlerin hiçbir zaman sorunlara çözüm olamayacağını'' belirtti.

Türk-İş Yönetim Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, ''teknokrat hükümeti'' tartışmalarının ''ara rejim çağrısı'' anlamını taşıdığı ifade edildi. Açıklamada şöyle denildi:

''Oysa Türkiye bilmektedir ki, ara rejimler hiçbir zaman hiçbir soruna çözüm olmamış, aksine böylesi dönemlerin açtığı yaralar ve ülkeye verdiği zararlar, telafisi imkansız boyutlarda olmuştur.

Türk-İş, yaşanılan her sorunun çözümünün demokratik parlamenter sistem içinde olduğuna inanmakta, çözümü parlamenter sistem dışında gören her türlü yaklaşıma karşı çıkmaktadır.

Parlamentonun mevcut yapısıyla ülke sorunlarını çözmekte yetersiz kaldığı durumlarda ise demokrasilerdeki çözüm, erken seçimdir.

 

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle