Gündem Haberleri

  Teknik ya da pilotaj hatası

  Uğur ERGAN / ANKARA
  12.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin uluslararası askeri havacılıktaki en önemli uzmanlarından Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş, Genelkurmay Başkanlığı’nın dünkü açıklamasının ne anlama geldiğini Hürriyet’e şöyle değerlendirdi:

  Uçaksavarla düşürülmemiş

  Bu yapacağım değerlendirme Genelkurmay Başkanlığı’nın bulunduğunu açıkladığı malzemelerle ilgili raporuna yöneliktir. Açıklamada belirtilen malzemeler üzerinde petrol türevi herhangi bir yangın başlatıcı ve hızlandırıcı madde profiline, organik ve inorganik patlayıcı artığına rastlanmadığının belirtilmesi Türk uçağının füze ile düşürülmediği anlamına geliyor. Yine açıklamada belirtilen, ‘Herhangi bir mühimmata rastlanmamıştır’ın belirtilmesi de uçağın, uçaksavarla düşürülmediğini ortaya koyuyor.

  Bugün neden iddia oldu?

  Şu andaki elde bulunan parçalar üzerinde yapılan incelemelerden uçağın teknik veya pilotaj hatasından düştüğünü söylememiz mümkün. Tam ve net bir bulguya sahip olabilmek için uçağın ana gövdesini de bulup onun üzerinde gereken her türlü araştırmayı yapmak lazım. Bir uçak en az 104-105 bin parçadan oluşuyor. Bu parçaların hepsini incelemek lazım.
  Açıklamada dikkat çeken bir unsur da ‘Suriye resmi makamlarınca kendileri tarafından düşürüldüğü iddia edilen’ ifade. Şimdiye kadar Suriye’nin uçağı düşürdüğünü söylüyorduk. Bugün neden iddia oldu anlamadım. Bana göre artık bu işin içine siyaset girdi. Suriye baştan beri füzeyle düşürmediğini söylüyor. Amerika da seçim öncesi Suriye ile savaşa girmek istemediğinden uçağın nasıl ve nerede düşürüldüğünü dikkate bile almıyor. Aynı şekilde NATO da bize tam destek vermedi. Sanırım Türkiye de yavaş yavaş füze iddiasından vazgeçiyor olabilir.”

  Düşme ihtimali

  Bir askeri yetkili ise bölgede alçak uçuş yapan RF-4 uçağının, karadan geldiğini sezdiği bir unsurdan kaçma manevrası yaparken düşme ihtimalinin de araştırıldığını söyledi.                 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı