Gündem Haberleri

  Tekin: Türkiye'nin sorunu türban değil

  A.A
  03.05.2011 - 14:48 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “Dinimizde haram var mı? Yoksulluk var mı? İftira var mı? Yalan var mı? Bunlar yok, ama hepsi bunlarda var. Onun için kimse bunu yemeyecek, Türkiye'nin sorunu (türban) bu değil, Türkiye'nin sorunu işsizlik, yolsuzluk, yoksulluktur” dedi.

  Tekin, seçim otobüsüyle Tuzla, Pendik ve Kartal'da tur atarak, esnaf ziyaretlerinde bulundu. Kartal Hürriyet Mahallesi'nde partisinin seçim irtibat bürosunu açan Tekin, gezisi sırasında, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

  Tekin, bir gazetecinin, partisinin Ümraniye ilçe örgütünün görevden alınması ve kendisine gösterilen tepkileri sorması üzerine, “Onlar bizim iç işlerimizdir, ufak tefek şeyler olabilir. Burası AKP değil, CHP'dir. Herkes demokratik hakkını arayacaktır. Onlar da bizim kardeşlerimiz, özür dilediler iş bitti, sorun yok” dedi.
  Bir gazetecinin hakkında açılan bir davaya ilişkin sorusu üzerine de Tekin, şunları söyledi:

  “Ben dosyayı yandaş medyadan takip ediyorum. Şimdi ben burada, namusu, haysiyeti, şerefi olan, günlerce gazetelerde manşet yapan gazetelerin genel yayın müdürlerine çağrı yapmak istiyorum. Benim bu infazımı veren bu şahıslar kim? Eğer bu kadar gazetecilik onurları varsa, her iki müfettişin ve bilirkişinin kim olduğunu ortaya çıkarsınlar. Ben basın toplantısında, bunun organize iş olduğunu, önümüzdeki süreçte bu organize işin ortaya çıkacağını söylemiştim. İnşallah ilgilenirler, kim bu çete? Sadece bu çetelerle değil, tüm çetelerle hesaplaşmak CHP'nin namus borcudur.”

  Bir gazetecinin, basın özgürlüğüne ilişkin sorusuna da Tekin, “Çok özgürüz, dünyada birinci olduk. Çin ikinci, İran üçüncü. Yani 'özgürlük' diyenler, 'ileri demokrasi' diyenler utansın diyorum. Eğer Türkiye'de basın özgürlüğünde birinci sıradaysak, inşallah ekonomide de birinci sırada oluruz” dedi.

  “Yolsuzluk ve yoksullukta da Türkiye'nin dünyada birinci olduğunu” savunan Tekin, bu istatistiğin Birleşmiş Milletlerin verisi olduğunu söyledi. Gazetelerin mutfaklarında, gazetecilerin “bu soruları sorun” diye sıkıştırıldığını bildiğini kaydeden Tekin, “Ama Kayseri yolsuzluğunu, bir sürü belediyenin yolsuzluklarını sorun. Bu belediyelere misilleme olsun diye İzmir Belediyesine baskın yapılıyor. İzmir Belediye Başkanı meydan okuyor. 'Nedir, hangi gerekçeler? Açıklayın' diyor. Bunların hiç biri yok. Bu AKP'nin korkusunu anlıyorum. Bu korku onları kurtaramayacaktır. Çiftçi, emekli, esnaf hiç kimse hayatından memnun değil. Memnun olan sadece AKP'nin yandaş iş adamları, yandaş gazeteleri” şeklinde konuştu.

  Başbakan Erdoğan'ın, Meclis'e türbanlı milletvekillerinin de girebileceği yönünde bir açıklaması olduğu hatırlatılarak, “Üniversitelerde bu sorun çözülmüşken, türban neden yeniden gündeme geldi?” şeklindeki soru üzerine de Tekin, şunları söyledi:

  “AKP taktiğidir. Gelirlerken de dinle ve imanla geldiler. Milletin dinini, imanını suiistimal edip, han, hamam sahibi oldular. Dinden de imandan da vazgeçtiler. Dinimizde haram var mı? Yoksulluk var mı? İftira var mı? Yalan var mı? Bunlar yok ama hepsi bunlarda var. Onun için kimse bunu yemeyecek, Türkiye'nin sorunu bu değil, Türkiye'nin sorunu işsizlik, yolsuzluk, yoksulluktur. Keşke bunlarla meşgul olsa.

  Gidip Güneydoğu coğrafyasına baktım. Güneydoğu coğrafyası başka bir şey olmuştur. Sayın Başbakan bizlere meydan okuyor. 'Sivas'ın ötesine geçemiyorsunuz' diyor. Şimdi kendisini çağırıyorum, hadi Batman'a, Van'a gidelim. Kime meydan okuyorsun? Eğer burada bir olumsuzluk varsa, bunun sorumlusu sensin.”

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürlüğü dönemine ilişkin, Başbakan Erdoğan'ın söylemleri hatırlatılan Tekin, “Sayın Genel Başkanım Kılıçdaroğlu, kendisini sürekli, beraber ekranlara çıkmaya davet ediyor. Elinde ne varsa açıklasın, gelsin sayın genel başkanımla beraber ekranlara çıksın, beraberce tartışsınlar. Biz bunu sürekli söylüyoruz” dedi.

  Tekin, gezisi sırasında, vatandaşlarla kahvehanelerde çay içti. Pendik'te Şehit Adil Gözalıcı Polis Merkezi'ni de ziyaret eden Tekin, buradaki polis memurlarına görevlerinde başarılar diledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı